Balıkesir’de, evinden çıkması çok zor olacak hastalar veya yakınlarının ‘444 3833’ numaralı telefonu aramasıyla başlayan evde sağlık hizmetinde, sağlık ekibi tarafından hastanın durumuna göre randevu veriliyor. Belirlenen saatte tam donanımlı araçlarla hastanın evine giden sağlık ekibi, gerekli muayeneyi yaptıktan sonra teşhis konulmasının ardından gerekli tıbbı malzemeyi de hasta veya yakınına teslim ediyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ NEDİR?

Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında, Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Değerlendirme Komisyon Toplantısı yapıldı. Evde Sağlık Hizmeti gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi sürecinde ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakım hizmetlerinin verilmesinden ibaret. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleşen evde sağlık çalışmalarının değerlendirildiği komisyon toplantısında, İl Sağlık Müdürlüğü EVSAB Koordinasyon Birimi tarafından sunum yapıldı, il genelindeki evde sağlık çalışmaları ele alındı.

Toplantıda, katılımcılar tarafından evde bakım hizmetlerinin daha da iyileştirilmesi için gerekli olan çalışmalar değerlendirilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

KURUMSAL DESTEK  SAĞLANACAK
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’de sosyal devletin gereklerini yerine getirmek adına kurumların işbirliğinin önemine dikkat çekti. Yazıcı, “İlimizde dar gelirli ve zor durumda olan vatandaşlarımıza kurumlar arası işbirliğiyle daha kurumsal destek vereceğiz” dedi.

Sağlık konusunda önemli yatırımların uygulandığını vurgulayan Vali Yazıcı, “Devletimizin sağlık alanında yaptığı hizmetler ülkenin her tarafında hissedilmektedir. Vatandaşın memnuniyetini biz de gözlemliyoruz” diye konuştu.

444 3833

Evde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar başvurularını ‘444 3833’ numaralı telefona yapabilmektedir.

Evinden çıkması çok zor olacak hastalar veya yakınlarının ‘444 3833’ numaralı telefonu aramasıyla başlayan evde sağlık hizmetinde, sağlık ekibi tarafından hastanın durumuna göre randevu veriliyor. Belirlenen saatte tam donanımlı araçlarla hastanın evine giden sağlık ekibi, gerekli muayeneyi yaptıktan sonra teşhis konulmasının ardından gerekli tıbbı malzemeyi de hasta veya yakınına teslim ediyor.

RAPORLAR EVDE YAZILIYOR

Hastanın ilaçlarının da evine getirildiği uygulamada, raporlar da yerinde yana evde yazılıyor. İlaçların da sağlık görevlileri tarafından hastanın evine getirildiği evde sağlık hizmeti uygulamasında Aile Hekimi, Hastane Hekimi ve Toplum Sağlığı Merkezi hekimleri de yer alıyor.

Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında gerçekleşen toplantıya, İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe ile diğer komisyon üyeleri katıldı.