Burhaniye Belediyesi’nin “Dünyanın Tüm Renkleri Burhaniye’de Buluşuyor” sloganıyla düzenlediği uluslararası “Halk Oyunları Şenliği” izleyenleri büyüledi.


Burhaniye Belediyesi tarafından düzenlenen uluslararası “Halkoyunları Şenliği’ne” Bosna Hersek, Danimarka, Sırbistan olmak üzere 3 ülke katıldı. Belediye hizmet binası önünden meydana kadar kortej yapıldı. Yöresel kıyafetleriyle birlikte ülkelerin kendi bayraklarını taşıdığı ekipler marşlar eşliğinde meydana doğru yürüyüş yaptı.


Cumhuriyet Meydanın dolduran vatandaşların alkış ve sloganlarla karşıladığı halk oyunları ekipleri ve ülke temsilcileri Burhaniyelilerle bir araya geldi. Şenliğin açılış konuşmasını yapan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, kültür ve medeniyetlerin buluşma noktası olan yurdumuzun her bir yöresinin, kendine özgü kültürel güzellikleri olduğunu belirterek “Dünyanın her bir yerinde bu kültürel zenginlikleri görebiliyoruz. Aramızda Bosna Hersek, Danimarka, Sırbistan’dan gelen misafirlerimiz var. Bize bu akşam kendi kültürlerinden çok güzel gösteriler sunacaklar. Bizler de kendi halk oyunlarımızla onlara eşlik edip, bu vesileyle bir gönül köprüsü oluşturacağız. Bu gibi uluslararası etkinliklerimiz devam edecek. Burhaniye başta olmak üzere Türkiye’yi böyle müstesna organizasyonlarla tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.


Organizatörlüğünü Cumhur Kısbet’in yaptığı Festivalin direktörü Besim Biberoviç ise konuşmasında Burhaniyelilere ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’e organizasyon için teşekkür etti.


Konuşmaların ardından, Bosna Hersek, Danimarka, Sırbistan’ın katıldığı şölen de ülkeler yöresel halk oyunları gösterilerini Burhaniyeliler için sergiledi. Burhaniye’den Belediye Gençlik Merkezi Ege yöresine ait zeybek oyunuyla izleyicilerden büyük beğeni toplarken, Mysia ritim gurubu da vurmalı çalgılardan ritim gösterisi sergiledi.


Şenlikte, ülke temsilcileri ve katılımcılara tek tek plaket veren Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’e Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli, meclis üyeleri eşlik etti.