Türkiye’nin cumhuriyetle yaşıt partisi Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 96. yılını kutladı. Balıkesir’deki kutlama etkinliğinin adresi Atatürk Anıtı oldu.

 

 

Türkiye’nin en köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi,  96.kuruluş yıldönümünü kutladı. Balıkesir’de il başkanlığının organize ettiği kutlama etkinliğinin adresi Atatürk Anıtı oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda CHP İl Başkanı Serkan Sarı da günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok büyük bir sorumluluğunun bulunduğunu dile getiren İl Başkanı Serkan Sarı, “ Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96.yılını, doğum günümüzü hep birlikte kutluyoruz. Bundan 96 yıl önce kurulan partimiz aslında Kurtuluş Savaşında, Sivas Kongresi’nde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Cemiyeti’nin temellerinden çıkmıştır. Bugün ulusumuzun devletimizin milletimizin her bir ferdini kucaklayan ve tek bir çatı altında toplayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok büyük bir sorumluluğu vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetin öncesinde ilan edilen ve cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran bir siyasetin, bir emeğin, bir mücadelenin önderi partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmak ve mücadele etmek çok onurludur. Bugün 100 yıla yakındır inmeyen bu bayrağı dalgalandıran üyelerimizle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız.

 

ULUS DEVLETİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜYÜZ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin dev çınar olarak tabir ettiklerini belirten Sarı, “Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’yle bağlantısı olmayan hiçbir parti yoktur. Neden Cumhuriyet Halk Partisi’ne dev çınar diyoruz? Çünkü tüm siyasi partilerin güvencesi ve çatısı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bugün demokrasinin, hakkın, hukukun savunucusu CHP’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevi sadece siyaset yapmak değildir, toplumu ulus devlet bilincimizi, bu mozaiği ayakta tutabilmektir. Bu anlayışla siyasetimizi yapıyoruz. Biliyorsunuz sayın genel başkanımıza iki gün önce alçakça bir saldırı yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Artvin’de PKK’lı teröristler tarafından saldırı yapılmıştı. Geçen yıl Ankara Çubuk’ta saldırı yapılmıştı. Bizi korkutabileceklerini sananlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin gücünü asla anlamamışlardır. Genel başkanımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bizi demokrasiye olan inancımızı anlamayanlar olduğunu görüyoruz. Bugün halkın seçtiği iradeye saygı göstermeyen atanmışlar CHP ve CHP’nin seçilmişlerine asla dil uzatamazlar. Bizler Kurtuluş Savaşı meydanlarında kurulduk. Bu topraklar kanla sulanırken atalarımız canlarını verdiler ve bu mücadele esnasında bile nasıl demokrasiye geçebiliriz, saray saltanatına son verebiliriz diye düşüncesiyle bu mücadeleler verildi. Bu ülkenin özgür kalması planları yapıldı. Nasıl 7 düvele meydan okuyarak bu emperyalistlere dize getirdiysek bu toplum ve halka zülüm yapmak isteyenleri de yine hep birlikte dize getireceğiz.  Sosyal demokrasiyi yaşatacak ve halkça bir düzen kuracak olan yine CHP’dir. CHP siyaseti ve gücü halkından gelir. Halkı için mücadele eden, halkı için kaygı duyan, emek ve emekçiden yana olan CHP her zaman bu mücadeleyi vermeye hazırdır. Biz sadece seçimlerde değil her zaman siyaset yapan bir partiyiz. Biz sadece siyasi bir parti değil bu toplumun çimentosuyuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus devletinin birleştirici gücüyüz” dedi.