Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

ESNAFA KREDİ ŞOKU

Hazine destekli kredilerin faiz güncellemelerine tepki gösteren Başkan Fehmi Erdem esnafın bu faiz yüküyle baş etmesinin mümkün olamayacağını ifade etti. Erdem “Geriye dönük uygulanacak bu karardan derhal vazgeçilmelidir” dedi.

Hazine destekli kredilerin faiz

Halkbank tarafından esnafla verilen kredilerin devam eden taksit ödemeleri faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırılması ve daha önce çekilen kredilerde geriye dönük uygulanacak olması esnafın işin zorlaştırdı. Yeni faiz oranlarının endişe verici bir durum aldığını ifade eden Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Erdem “Halkbank tarafından Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla, küçük esnafımızın kullandığı hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemeleri maalesef Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırıldı. Esnaf kredilerinde yapılan faizler son güncelleme; 7.5 olan kredi faizi 17’ye, 8.5 olan kredi faizi 18’e, 9,5 olan kredi faizi 21’e, 12.5 olan kredi faizi 24’e, 17.30 olan kredi faizi 25’e, 20 olan kredi faizi 26’ya 22.30 olan 27’ye, 24 ve 25 olan kredi faiz oranı 29 oldu. Kullandırılan krediler değişken faizli kredi olarak verilse de bu uygulama esnafımızın üstüne ağır bir yük getirecektir” dedi.

FAİZ ARTTIRIMI ESNAFIN YÜKÜNE YÜK OLDU

BESOB Başkanı Fehmi Erdem açıklamasının devamında şunları ifade etti: “Esnafımız zaten SSK, Bağ-Kur, KDV, stopaj gibi ana giderleri ile boğuşurken bu derdine derman olsun diye sarıldığı kredilerin faiz arttırımı yüküne yük olmuştur. Bu kabul edilemez bir hal almıştır. Son günlerde yaşanan para sıkılaştırma politikasını yanında uygulanan tasarruf tedbirlerinin ardından alınan tedbirleri esnafımıza yüklemek yanlış olmuştur. Esnafımız zaten zor bir süreçten geçiyor. Bir yandan enflasyon ile savaşırken bir yandan sattığı malı yerine koyamaması üstüne can suyu olarak tabir edilen Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden çekilen kredilerin faizlerini arttırmak esnafımızı mezara koymaktan farkı yoktur. Hükümet yetkililerinde talebimiz bu faiz arttırımından bir an önce vaz geçilmesidir. Aksi halde esnafımızın bu faiz yükünü kaldırması mümkün değildir. Hele hele çekilen kredilerde geriye dönük faiz arttırımı uygulanmasının amacı sorgulanmalıdır. Özellikle pandemi sürecinde ekonomik olarak zor günler geçiren esnaflar için bu durum, işlerini sürdürme kabiliyetlerini daha da tehlikeye atıyor.”