Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Esnaf Odaları Birliği Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ebediyete intikal eden esnafların ruhları için mevlidi şerif okutarak lokma hayrı, Umum Madeni Eşya Sanatkarları Odası da Aşure Hayrı düzenledi

Lokma Hayrına Balıkesir Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Nihat Ağan, Karesi Müftü Vekili Nasuh Aydemir, KÜÇÜKSAN Başkanı Ahmet Sakbaş, AK Parti Karesi Başkanı Sezai Doğan, Sakatlar Dernek Başkanı Zeki Uslu ve Esnaf Oda Başkanları katıldı.

 

ERDEM “AMACIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK”

Başkan Fehmi Erdem geleneksel hale getirdikleri etkinliklerde birlik ve beraberlik ruhunu diri tutmayı hedeflediklerini belirterek “Ahilik Teşkilatı, haksız rekabeti ortadan kaldıran, kaliteli üretimi teşvik eden, haklıyı kayıran, teşkilat mensupları arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, mükemmel bir çırak kalfa usta ilişkisi kuran, sürekli insana saygı ve sevgiyi işleyen, vatanperverliği, bayrağı, ezanı ve devleti mukaddes sayan çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır.

Bizim medeniyetimizde, bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar neredeyse 10 asırlık bu gelenek ve ahlak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve bugünlere ulaşmasında hep öncü olmuştur. Türk Esnaf ve Sanatkarları özlerinde bulunan Ahilik Kültürünü koruyarak alnı açık, başları dik bir şekilde her türlü zorluğun üstesinden gelecektir. Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız. Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden, Dünya milletleriyle yarışmalıyız” dedi.

Mevlidi şerif ve lokma hayrına katılan Balıkesir Vali Yardımcısı Şükrü Kara ise “Ahilik Kültürü geçmişten geleceğe taşınması gereken değerlerimiz arasında yer alıyor. Ben de sizleri gençlerimize ve gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız çok önemsediğimiz bu kültüre sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum” diyerek Balıkesir esnafının Ahilik Haftasını kutladı.

Yeni Sanayi Sitesinde düzenlenen mevlidi şerif, lokma ve aşure hayrına BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Başkan Vekilleri Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Yıldız ve Bandırma Oto Tamircileri Esnaf Odası Başkanı Hayri Özden, Edremit UMESO Başkanı Hayati Seçen, Edremit Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Alaattin Akçeşme, Balıkesir İnşaatçılar Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş, Balıkesir Marangozlar Odası Başkanı Kamil Güler, Balıkesir Berberler Odası Başkanı İbrahim Demirer, Balıkesir UMESO Başkanı Mehmet Kuşçu, Balıkesir Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, Balıkesir Celepler Esnaf Odası Başkanı İsmail Balaban, Balıkesir Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Baydan da katıldı.