Havran Belediyesi’nin hazırladığı “Osmanlı’dan Yadigar Saklı Cennet; Havran” isimli turizm alt yapı projesi Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. 2 milyon TL bütçeli proje ile Osmanlı Mirası tarihi evler ve sokaklar rehabilite edilerek turizme kazandırılacak.

Yapılacak proje kapsamında Havran, tıpkı Odunpazarı, Beypazarı ve Cumalıkızık örneklerindeki gibi kültür-tarih turizmi cazibe merkezine dönüşecek. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy “Yıllardır üzerinde itina ile çalıştığımız Havran Evleri Restorasyon Programı kapsamında daha önce sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projeleri üniversitelere hazırlatılan alanlar dışında Cumhuriyet Caddesi de tarihi sokak düzenlemesi kapsamında mimari çizimler ve onaylar alınarak hazır hale getirilmişti. Güney Marmara Kalkınma Ajansının 2018 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Mali Destek Programını yayınlamasıyla birlikte ajansa projemizi hazırlayarak başvurumuzu yaptık. Projemiz başarılı olarak destek almaya hak kazandı” dedi

PROJE ORTAĞI BELLİ OLDU
Projenin geniş bir turizm hareketliliği getireceğini söyleyen Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “Proje ortağımız olarak gayret gösteren Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanımız İsmail Kaşdemir’e ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Seyitonbaşının Memleketi olması hasebiyle Havran’a ve bizlere hep özel ihtimam gösterdiler, taleplerimize yardımcı oldular, şimdi de Müze-kafe yapımına destek verecekler. Ayrıca Çanakkale ve Havran arasında bir gönül köprüsü kuruldu. Bu gönül köprüsü karşılıklı gayretlerimizle Havran’a turist getiren bir köprüye dönüşmüştür. Turizm acenteleri ve tur operatörlerinin önemli duraklarından birisi kültür-tarih turizmi cazibe merkezi Havran olacaktır. Proje Havran’ımıza hayırlı olsun” dedi.

BAKAN MURAT KURUM’DAN HAVRAN’A TAM DESTEK
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de ziyaretlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Havran’da gerçekleştirilen projeleri çok beğendi ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının geriye kalan etaplarını bakanlık olarak üstlenmeye ve Seyit Onbaşının Memleketi Havran’ın gelişmesine destek olmaya karar verdi. Sokak sağlıklaştırma projesinin diğer etapları için 3.000.000 TL destek talimatı veren Bakanı Murat Kurum “Yakın zamanda Havran marka şehir olacak ve Kültür-Tarih turizm ile adını duyuracaktır” dedi.

İŞTE HAVRAN’IN YENİ TURİZM MODELİ
“Osmanlı’dan Yadigar Saklı Cennet: HAVRAN” projesi, yapmayı düşünülen sokak sağlıklaştırma-rehabilitasyon ve tarihi evlerin restorasyonu işleri olacak. Proje kapsamında;
1- Cumhuriyet Caddesinde tarihi yapıların özgün hallerine uygun olarak yeniden ayağa kaldırılması sağlanacak.
2- Arasta Havran, tarihi çarşısı yapılacak.
3- Havran’ın başta Zeytin,Zeytinyağı olmak üzere Mandalina, İncir, Yoğurt, Peynir, Höşmerim tüm doğal lezzetlerini,doğal üretim ürünlerini ve yöresel yemeklerini üreten- satan işletmelerin bir arada bulunduğu Tarihi Çarşı düzenlenecek.
4- Kocaseyit Mahallesinde kahraman Seyit Onbaşının Anıt Mezarı bölgesinde Müze-Kafe yapımı gerçekleştirilecek.
5- Havran Turizm Tanıtma Ofisi kurularak tüm tanıtma faaliyetleri etkin hale getirilecek.
6- Başta Kocaseyit kırsal mahallesi olmak üzere Hanlar bölgesi ve diğer bir çok güzergaha doğa sporları rotaları oluşurularak turistlerin yürüyüş,bisiklet ve at safari, atv safari, jip safari gibi alternatiflerle doğal güzelliklerinin keşfetmesi sağlanacak.
7- Butik Otel açılarak ilçedeki konaklama sorunu çözüme kavuşturulacak