Balıkesir Ticaret Borsası’nın girişimleri ile coğrafi işaret alan Balıkesir kuzu etinin sürdürülebilirliği için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Balıkesir Ticaret Borsası arasında ortak bir protokol imzalandı.

Protokol kapsamında ilk olarak bölgedeki tescil kriterine uyan kuzu sayısı belirlenecek. Bu protokol ve yöntem sayesinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişen kuzular Balıkesir kuzusu olarak satılamayacak.
Balıkesir kuzu etinin tespiti ve sürdürülebilirliği için düzenlenen imza protokolü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Karesi toplantı salonda gerçekleştirildi. Protokol imza törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Tarım İl Müdürlü Lokman Gültekin ve Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula katıldı.

“Haksız kazanç ortadan kalkacak”
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, amaçlarının Balıkesirli üreticinin hak ettiği daha fazla kazancı sağlamak olduğunu söyledi. Balıkesir için çok önemli bir işe imza atmış olduklarını söyleyen Başkan Kafaoğlu “Balıkesir kuzusu Ankara’da, İstanbul’da kasaplarda Balıkesir kuzusu geldi, bitti ifadelerinin yer aldığı en ünlü restoranların Balıkesir kuzusu kullanıyoruz dediği bir ortamda coğrafi işaret aldık. Coğrafi işaret alma noktasında ticaret borsamızın uzun zamandan beri ciddi çalışmaları vardı ve bu belgeyi alırken de bakanlık veriyor bu belgeyi Ankara’da birlikteydik bakan beyin elinden aldık. Hakikaten Balıkesir için çok derece önemli. Tarım ve hayvancılığın baş şehriyiz diyoruz, Türkiye’yi doyuran iliz diyoruz. Balıkesir kuzusunun coğrafi işaret alarak tescillenmesi çok anlamlı bundan sonra bu coğrafi işaretin damgasının vurulduğu etler daha bir değerli olmalı. Başka yerlerde kesilerek Balıkesir kuzusu diye satışlar, haksız kazanç elde edenler olmamalı. Gerçek kazancı Balıkesir kuzusu tescili alınmış ve işareti basılmış Balıkesirli yetiştiriciler alması lazım. Bu noktada tabi Büyükşehir olarak gerçekten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız Balıkesir’in tamamında çok ciddi bir çalışma yapıyor. Bakanımız Fakıbaba geldiğinde yaptığımız hizmetler anlattığımızda oda şaşırmıştı”şeklinde konuştu. İHA