CHP’de Kurultay sonrasında Kılıçdaroğlu’na destek veren belediye başkanlarını adaylık telaşı sardı. Yeni dönemde de adaylığı garantilemek için CHP Genel Başkan Özgür Özel ve A takımını ziyaret edenler kervanına Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da katıldı. Tosun, her ne kadar Genel Merkeze şirin gözükme çabasına girse de adaylık yolundaki en büyük engel kurultay delegeliğinden üzerini çizdirdiği, il kongresinde hakaretler savurduğu Mehmet Tüm olacak.

 Yeni dönemde başkan adaylığı sallantıya giren Kılıçdaroğlu’cu belediye başkanları bir bir CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret etmeye devam ediyor. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in ardından Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da CHP Genel Merkezi’nin kapısını çaldı.  CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve parti üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Tosun, sosyal medya hesabından “ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e makamında hayırlı olsun ziyaretinde bulundum.  Bugüne kadar Bandırmamızda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, projeleri ve şehrimizin geleceğini şekillendirecek planlarımızı kendisiyle paylaştık.  Sayın Genel Başkanımızın Bandırmalı hemşehrilerimize selamları var. Kendisinin öncülüğünde, güler yüzü, enerjisi ve vizyonuyla partimizin güçlü çatısı altında 2024 yerel yönetim seçimlerinde yerel iktidarı sağlayacağız” paylaşımında bulundu. Ancak Tolga Tosun her ne kadar Genel Başkan Özel ve Genel Merkezi şirin gözükme çabasına girse de adaylığını sekteye uğratacak isim Ankara’da değil hemen yanı başında yer alıyor.  Bandırma’da siyasette önünde taş koyduğu, kurultay delegeliğinde üzerini çizdirdiği, il kongresinde de yüzlerce partilinin önünde kavga edip hakaretler savurduğu CHP Yurtdışı Örgütlerinden Sorumlu Yöneticisi Mehmet Tüm, partide elde ettiği yeni konumdan elde ettiği güçle Tosun’un belediye başkan adaylığı yolunda korkulu rüyası olacak. 

İL KONGRESİNDE NE OLMUŞTU?

O dönem sade bir parti üyesi olarak CHP Balıkesir İl Kongresi’nde kürsüye çıkan Mehmet Tüm, İl Başkanı Erden Köybaşı’nın il kongresinde destek istediğini, kendisinin de isminin kurultay delegesi yazılması şartıyla bu desteği vereceğini açıklamıştı.  Erden Köybaşı’yla il kongresi öncesinde yaptığı ikinci görüşmede Tolga Tosun ve Bandırma İlçe Başkanlığı’nın kendisini kurultay delegeliğinde istemediğini hatırlatan Tüm, 2019 yerel seçiminde sahada çalışıp oy istediği Tolga Tosun’un bu tavrını eleştirmişti. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Mehmet Tüm’ün konuşmasına sert bir şekilde karşılık vererek, partililerin gözü önünde Tüm’e hakaretler savurmuştu.

DURSUN MİRZA’YI DESTEKLEYECEK

CHP’nin yeni üst yönetiminde kritik bir görev elde eden Mehmet Tüm’ün partide elde ettiği güçle Bandırma’da Tolga Tosun’u koltuğundan indirmeye çalışacağı herkes tarafından bilinirken, Bandırma Belediye Başkan Adaylığı için bir önceki Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı destekleyeceği konuşuluyor.