Depremle ilgili gelişmeleri anı anına Balıkesirlilere ulaştıran Sembol Medya, Balıkesir’i beşik gibi sallayan depremlerin meydana geldiği merkez üssü Bayat ve Akçatepe mahalleleri sakinleriyle görüştü.  Depremi en yakından hisseden Bayat ve Akçatepe’de vatandaşlar gece boyunca korku ve paniği aynı anda yaşadı.

 

Balıkesir, merkez üssü Bayat ve Akçatepe olan 5.0 büyüklüğündeki deprem ve gece boyunca süren artçılarla büyük şok yaşadı. Kısa zaman aralıklarıyla beşik gibi sallanan Balıkesir’de vatandaşlar geceyi dışarda güvenli noktalarda geçirirken, Sembol Medya Grubu depremin merkez üssü olan Bayat ve Akçatepe’de vatandaşlar o gece yaşananları konuştu. Yürekleri ağza getiren 5.0 büyüklüğündeki depremde büyük panik yaşayan Bayat ve Akçaköy sakinleri, deprem sonrasında devlet kurumlarının kısa sürede kendilerine ulaştığını belirtti. Depremde, Bayat kırsal mahallesinde birkaç ev ve ahır hafif seviyede hasar gördü.

 

DEPREM SONRASI DEVLET KURUMLARI HEMEN BİZE ULAŞTI

 

Depremin merkez üssü olan Bayat kırsal mahallesinin Muhtarı Hüseyin Öztürk, depremden 15 dakika sonra devlet kurumlarının kendisine ulaştığını belirtti. Öztürk: “ 11.14’te deprem oldu. 10 dakika sonra dışarıya çıktım. Depremden 15 dakika sonra Kızılay, itfaiye, jandarma, belediye, AFAD gibi kurumlar benimle irtibata geçti. Bunların hepsi depremden sonraki 20 dakika içerisinde yaşandı. Bana herhangi bir sıkıntının olup olmadığını sordular. Bende ciddi bir hasarın olmadığını söyledi. Kahvelerin dağılma saatiydi, deprem olunca herkes çoluk çocuk battaniyelerle dışarıya çıktılar, ateş yaktılar. Sabah 04.00-05.00’e kadar dışarıda kaldılar. Sabah 05.00 esnasında bir deprem daha meydana geldi.

 

 

EVİNİN SIVALARI DÖKÜLDÜ

Bayat kırsal mahallesinde depremde evi hasar gören ve güneş enerjisi paneli kırılan Halil Duman, “Akşam evde otururken zelzele oldu. Birden dışarıya fırladık çoluk çocuk.  Sonra bir deprem daha oldu. Evimin üzerindeki güneş enerjisi panelinin demir parçası koptu, duvarın sıvaları döküldü. Sabah güneş enerjisi panelinin parçasını topladım. En ciddi hasar benim evimde oldu. Bir deprem daha olacak korkusuyla uykusuz kaldık. Sabah ezanına kadar dışarıda bekledik” dedi.

 

 

SABAH ETTİLER

Bayat kırsal mahallesinde kahve işleten Mehmet Öztürk adlı vatandaş ise şunları kaydetti: ““Gece kuvvetli bir deprem meydana geldi. Ben köyün kahvecisiyim. Sonra bir daha oldu. Evim eski olduğundan dolayı duvarları çatladı, camları kırıldı. Sabah 03.30’a kadar dışarıdan ayrılmadık. Dışarıda ateş yakıldı herkes bir araya geldi” dedi.

 

“65 YAŞINDAYIM BEN BÖYLE ŞİDDETLİ BİR DEPREM GÖRMEDİM”

 

Depremin merkez üssü olan bölgelerden biri olan Akçaköy’de yaşayan Ersan Karabacak, “Akşam deprem oldu 11.14 gibi oldu. Hepimiz dışarıya çıktık. Tedirginlik yaşadık. Evimizde bir hasar olmadı. Ben 65 yaşındayım böyle şiddetli bir deprem görmedim. Sabaha kadar sokaklarda yattık. Allah razı olsun, jandarması, AFAD’ı, belediyesi gelip halimizi hatırımızı sordu. Sabah itibariyle her şey normale döndü.