Edremit ilçesinde belediye personeli Işıl Çetkin’in eşi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Belediye Meclis Üyeleri Neriman çelik ve Nezahat Salon tarafından yapılan açıklamada cinayet lanetlendi, kadın cinayetlerinin son bulması istendi.

Edremit Belediyesi önünde yapılan Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, belediye personeli ve çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklamasında Edremit Belediyesi Ed-Bel Şirketi personeli Işıl Çetkin’in eşi tarafından öldürülmesi kınandı. Belediye Meclis Üyeleri Sosyal Yardım İşleri Komisyonu Sorumlu Başkanı Neriman Çelik ve Eğitim, Kültür, Sanat ve Spor Komisyonu Başkanı Nezahat Salon tarafından basın açıklaması yapıldı.

İlk olarak konuşan Meclis Üyesi Çelik, “Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı demeden korkunç bir şekilde, gün be gün artmaktadır. Son 3 yılda yaklaşık olarak 1000 kadın, nefret cinayetlerine kurban gitmiştir. Bu cinayetler bireysel olaylar değil, toplumun kadına bakışından kaynaklanan toplumsal bir sorundur. Kadınlar sudan sebeplerle kurban ve hedef haline getirilmektedir. Bir kadının söylediği bir sözden, giydiği bir kıyafetten, ailenin içine düştüğü herhangi bir bunalımdan kadınlar şiddete kurban gitmektedir. Kadına yönelik şiddet ve bu cinayetler nedenine bakılmaksızın kesinlikle kabul edilemez. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününün hemen arifesinde meydana gelen en son ki kadın cinayeti, ne yazık ki ilçemiz Edremit’te vukuu bulmuştur. Aynı zamanda Belediye personelimiz olan Işıl Çetkin Aydın, gencecik bir kadınımız, ‘ama küfür etti’ gibi sudan bir sebep gerekçe gösterilerek öldürülmüştür. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Yine sudan bir sebep gerekçe gösterilerek asıl sorun, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, örtbas edilmeye çalışılmaktadır. Bu cinayetlerin kurbanı olan kadınlar bile bu şiddet olaylarının sorumlusu haline getirilmeye çalışılmaktadır. Kadınlar bu şiddet olaylarının mağduru değil, sanki bir suçlusu gibi gösterilmektedir. Kadınların tek suçu, kadın olması ve insanca yaşamak istemesidir.Artık yüksek sesle ve net bir tavırla, hiçbir sebebin bir kadının canından ve can güvenliğinden daha değerli olmadığını, bir kadın cinayeti ile sonlanamayacağını haykırmalıyız! Bugün burada hep birlikte kararlı ve yüksek bir sesle kadın cinayetlerine dur diyoruz! Hiçbir sebebi gerekçe kabul etmiyoruz! Evde, sokakta, işte, her yerde kadına şiddete dur diyoruz! Mücadelemize kadın cinayetleri son bulana kadar devam edeceğiz! Susmayacağız, söz veriyoruz!” dedi.