“Karesi Kent Kimliği Projesi Protokolü” imza töreni, Karesi Bey’in temsili heykeli ile Karesibey Kavşağı açılışları düzenlenen program ile yapıldı. Her kentin kendine özgü renkleri olduğunu söyleyen Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Her kentin bir kimliği olmalı. O kenti diğerlerinden ayıran renkleri var. Bizde ilçemizin bu renklerini ön plana çıkartmak için çalışacağız” dedi.

 

 

Karesi Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi arasında “Karesi Kent Kimliği Projesi Protokolü” imza töreni, Selçuklu Devleti’nin ünlü kumandanlarından, Karesi Beyliğinin kurucusu ve Karesi’nin ismini aldığı Karesi Bey’in temsili heykeli ile Karesibey Kavşağının açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Tören öncesi mehter takımı gösteri sunarken ve Karesi Belediye Atlı Zabıta Ekibi geçiş yaptı.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan yaptığı açılış konuşmasında Karesi Belediyesi’nin yeni Türkiye hedefleri doğrultusunda ecdat mirasına sahip çıktığını söyledi. Medeniyet değerlerini, 21. yüzyıl vizyonu ile yorumlayarak, yaşayan şehir Karesi’yi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Orkan, “Türk dünyası ve Türk Milleti kahramanlarla doludur. Bunlardan biriside Selçuklu Devleti’nin ünlü kumandanlarından, Karesi Beyliği’nin kurucusu ve kentimizin ismini aldığı Karesi Bey’dir.  Balıkesir ili Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına kadar idari taksimatta Karesi ismini taşımıştır. Karesi Bey Türbenin bakımı için de belediyemiz geçtiğimiz haftalarda bir çalışma başlattı. Çalışmalarımız hem türbe içerisinde, hem de türbe dışında devam ediyor. Karesi Belediyesi olarak tarihimizin, özelliklede ilimizin kurucusu Karesi Bey’in unutulmaması için temsili bir heykel yaptırdık. Yüksekliği 3 metre olan heykelimiz içi metal konstrüksyondan, cam elyaf takviyeli polyesterden (CTP) imal edilmiştir” dedi.

‘VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK’

Karesi Belediyesi olarak çalışmalarını vatandaşların istek ve talepleri doğrultusunda sürdürdüklerini söyleyen Orkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün temsili heykelimiz yanında seçim döneminde mahalle sakinlerimizin isteği ile programımıza alarak yapmaya söz verdiğimiz ve 13 gün gibi kısa bir sürede tamamlayarak hizmete sunduğumuz Karesibey Kavşağımızın da açılışını yapıyoruz. Yine bölge esnafı ve halkımızın isteği doğrultusunda Şehitler Parkı içinde Valiliğimiz ile birlikte inşa ettiğimiz mescidimiz de hizmete girdi. Her kentin bir kimliği olmalı. O kenti diğerlerinden ayıran renkleri var. Bizde ilçemizin bu renklerini ön plana çıkartmak için Balıkesir Üniversitemiz ile “Karesi Kent Kimliği Protokolü” imzalayacağız. Protokolümüz ardından yapılacak çalışmalarında Karesimizin kent kimliğine değer katacağını düşünüyoruz.”

‘KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEĞE AKTARMALIYIZ’

Tarihinin bir milletin en önemli değerlerinden olduğunu belirten Başkan Orkan, “Kültürel mirasına sahip çıkamayan, geçmişini, kültürünü gelecek nesillere aktaramayan milletler, özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını da kaybederler. Tarihimizi unutmadan kültürümüzü yaşayarak yapacağımız hizmetlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol imza töreni ve kurdele kesimi gerçekleştirildi. Törene Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yımaz, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, belediye başkan yardımcıları, müdürler, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.