KOSGEB, Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanarak işletmesini açmış faal firmalar ile Ar-Ge girişimcilerine 50 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlıyor. Balıkesir’de bu şartları sağlayan 650 civarında işletmeler başvurularının ilk adımını anlaşmalı bankalar yapabilecekler.

 

KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin ile Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Genel Sekreteri Hüseyin Saran KOSGEB’in % 10 faiz destekli kredisi hakkında bilgiler verdi. KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteği ile işini kurmuş faal işletmelere İşletme ve Makine Teçhizat Kredisi için 50 Bin TL’ye kadar kredinin 10 puanlık faiz tutarını KOSGEB’in karşılayacağını belirten KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin destekler hakkında bilgi verdi. Müdür Timurçin, faiz desteğinden yararlanacak firmaların KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteği ile işini kurmuş faal işletmeler olduğunu ve başvurunun ilk adımının banklar olduğuna dikkat çekti.

 

TİMURÇİN: “FAİZİN %10’LUK DİLİMİ KOSGEB

TARAFINDAN KARŞILANACAK”

KOSGEB’in yeni finansman desteği, KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve kullanılan devlet imkanları ile daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulandığını belirten KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin “Yeni desteğe göre işletmeler, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu 10 bankadan kredi kullanacak. Bu kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak. KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Bu kredinin faizinin 10 puanını KOSGEB karşılayacak. Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz ödemesi yapacak. Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek” dedi.

 

İŞLETME KREDİSİNDE VADE 12 VE 18 AY

KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin 50.000 TL. İşletme Kredisinin 12 ay vadesine uygulanan % 13,75’lik faiz tutarının %10’unu KOSGEB karşılayacağını belirterek“Yine İşletme Kredisinde; 18 ay vadesine uygulanan % 14,00’lük faiz tutarının %10’unu KOSGEB karşılayacak.Örneğin işletmesi için işletme kredisine anlaşmaları bankalara 50.000 lira için 18 ay vade için başvuran işletmeye KOSGEB, faiz oranının %10’unu karşılayacak. İşletme böylece anapara olan 50.000 lira ve +4,00 faiz oranı ile aldığı krediyi 18 ayda geri ödeyecek” diye konuştu.

 

MAKİNE TEÇHİZAT KREDİSİNDE

İSE VADE 12, 18, 24, 30 VE 36 AY

Makine Teçhizat Kredisi için başvuracak işletmeler için KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin şu bilgileri verdi:

“KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteği ile işini kurmuş faal işletmelerMakine Teçhizat Kredisi için 50 Bin TL’ye kadar kredi için bankaların faiz oranı 12 ay için %13,75, 18 ay için %14,00, 24 ay için %14,25, 30 ay için %14,50, 36 ay için ise %14,75. Bu faiz oranlarında KOSGEB’in desteği faiz oranının %10’u. Örneğin işletmesi için makine teçhizat kredisine anlaşmaları bankalara 50.000 lira için 30 ay vade için başvuran işletmeye KOSGEB, faiz oranının %10’unu karşılayacak. İşletme böylece anapara olan 50.000 lira ve +4,50 faiz oranı ile aldığı krediyi 30 ayda geri ödeyecek.”

 

BALIKESİR’DE 650 CİVARINDA

İŞLETME BAŞVURU YAPABİLECEK

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Genel Sekreteri Hüseyin Saran Balıkesir’de KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanarak işletmesini açmış faal firma sayısının yaklaşık 650 civarında olduğunu belirterek “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteğinden yararlanarak işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Balıkesir’de bu işletmeler önce anlaşmalı bankalara başvurarak bu krediden yararlanmaları gerekiyor” diyerek şartları tutan işletmeleri bu krediden faydalanmalarının firmaların lehine bir uygulama olduğunu önemle belirtti.

 

Başvuruların yapılacağı bankalar ise şöyle:

Akbank, Halk Bankası, Denizbank, İş Bankası, KuveytTürk Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası.