Marmarabirlik 2023-2024 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 110 Lira, taban fiyat 380 dane 47 Lira, yağlık zeytin fiyatı da 45 Lira olarak belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Bu yılı üreticimizin kurumuna sahip çıkacağı bir yıl olarak görüyoruz” dedi

Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Piyasa koşulları, % 61,53 yıllık enflasyon oranı, 1 kg zeytinin üretim maliyeti ve arz-talep dengesi gözetilerek ürün alım fiyatları belirlenmiştir. Marmarabirlik’in ilgili birimlerince yapılan çalışmada 1 kg zeytinin üretim maliyeti ortalama 30,44 Liradır. Marmarabirlik’in ortalama alım fiyatının 65-70 Lira olacağı tahmin edilmektedir. Bu sezonu çok temkinli hareket edilmesi gereken bir yıl olarak görüyoruz. Ekonomik koşullar ve faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle piyasada farklı alıcıların çok az olacağını öngörüyoruz. Marmarabirlik piyasada tek alıcı olarak kalacaktır.”

Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak zeytin üreticisini koruyup kollayan ve üretimde devamlılığı sağlayan bir anlayışla görev yaptıklarını vurgulayan Asa, “Ürün alımlarına geçtiğimiz yıl % 150, bu yıl da % 142 artış yapılmış, Marmarabirlik üreticisine sahip çıkmıştır. Şimdi kooperatifine sahip çıkma sırası üreticidedir” dedi.

Geleceğimizi tüketmeyelim
“Maliyetin üzeri üreticimiz için kazançtır. Birçok tarım ürününde fiyatlar gerilemiş olmasına rağmen tarımsal üretimde her yıl fiyatı artan ve fiyatı hiç düşmeyen tek ürün zeytindir” diyen Hidamet Asa sözlerini şöyle sürdürdü: “Nitekim 2023/2024 ürün alım kampanyasında yine üreticimizi korumak ve üretimde devamlılığı sağlamak için geçtiğimiz yıl ortalama % 150 fiyat farkı ile ürün alımı yapılmıştı. Aslında geçtiğimiz yıl aldığımız ürünün satışında aynı oranda fiyat farkı oluşmamıştır. Tüketici tarafını da düşünmemiz gerekir. Yüksek fiyatla ürün alıp, satamazsak kurumun geleceğini yok ederiz. Piyasa gerçekleri dışında vereceğimiz fiyatlarla geleceğimizi tüketmeyelim.”Marmarabirlik, 2023/2024 iş yılı ürün alım kampanyasında yağlık olmak üzere 2 milyar 500 milyon TL alım bütçesi yaparken, ürün bedelleri on beş günlük periyotlarda % 50’si peşin olarak yapılacak. Geri kalan ödemeler, ürün alım kampanyasından sonra belirlenecek ve ortaklara duyurulacaktır. Ürün alımlarına, kooperatif yönetim kurulu yetki ve sorumluluğunda 24 Ekim 2023 (bugün) tarihinden itibaren başlanılmıştır.