Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Destekleme Programı kapsamında; Balıkesir'de 13 ilçeden 50 öğretmen, "2204 Öğrenci Araştırma Projeleri" başlığı altında eğitim almaya başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜBİTAK iş birliği ile Balıkesir Öğretmenevi Toplantı Salonu'nda  düzenlenen ve alanında uzman akademisyenler tarafından teorik ve uygulamalı eğitimlerin verileceği "TÜBİTAK Proje Hazırlama ve Yazma" eğitim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "İnsan yetiştiren bir kurum olarak bizler sürekli öğrenme ve sürekli gelişim içerisinde olmalıyız. 'İki günü bir olan ziyandadır.' sözünü rehber edinerek her gün varolanın üzerine bir şeyler koyup çocuklarımız için her yönümüzle değişim ve gelişimi sağlamalıyız." dedi.

Bilgiyi doğrudan aktarmaktan ziyade; öğrenmeyi öğrenme, bilgiyi ürüne dönüştürme konusunda öğrencilerine yol haritası çizen öğretmenlerden bahseden Tatlı, "Gelişim ve öğrenmenin hayat boyu devam etmesinin yolunu açan öğretmenlerimizin özverili çalışmalarıyla bilimsel ve teknolojik ilerleme gerçekleşecektir. Bir olaya herkesin baktığından farklı bir nazarla bakan bir çocuk yetiştirmek çok kıymetlidir. O çocuk geleceğin inşasında çok önemli bir rol oynayacaktır." diyerek eğitimlere katılan öğretmen ve okul/kurum yöneticileri ile eğitimleri verecek olan akademisyenlere teşekkür etti. Bilimsel araştırma yöntemleri, bilimsel araştırma basamakları, TÜBİTAK proje hazırlama ve yazımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar başlıkları altında 13 ilçeden 50 öğretmen için 3 gün boyunca sürecek olan eğitim programı ile öğretmenlerin; proje hazırlama ve yazma konusunda farkındalıklarını artırmak, il genelinde eğitim kurumlarında proje kültürü oluşturmak ve bu kültürün yaygınlaşmasına destek olarak öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan TÜBİTAK projelerinin kalitesini artırmak hedefleniyor. Resmi ve özel tüm ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler ve eğitim kurumu yöneticilerine yönelik planlanan eğitimler; öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacı taşıyor. 20-22 Eylül tarihlerinde sürdürülecek olan etkinlik programı kapsamında; Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim görevlileri Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Şehnaz Baltacı, Doç. Dr. Fatih Çamadan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Bayram Tay ve Balıkesir Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hakan Önal tarafından "TÜBİTAK Proje Hazırlama ve Yazma" eğitimi belirlenen plan doğrultusunda tamamlanacak.