TÜGVA Balıkesir temsilcileri, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleşen Teknofest’e katıldı.

 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanında başlayan festivalde, Balıkesir TÜGVA ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri icraatlarını sergilediler.

 

Kızılay’da TÜGVA olarak kan veren gençler, Festivalde yer alan Sivil Toplum kuruluşlarının stantlarını ziyaret ettiler.  Lise ve üniversite olarak 50 kişiden oluşan TÜGVA öğrencileri, TÜBİTAK, HAVELSAN gibi teknolojiyle yakından ilgilenen markaların, stantlarındaki simülasyonlarına katıldılar. Festivalin ardından Balıkesir TÜGVA gençleri, 1453 panoramayı, Rahmetli Necmettin Erbakan’ın kabrini ve ardından TÜGVA Genel Merkezi ziyarette bulundular.

 

TÜGVA Balıkesir İl Temsilcisi Beşir Islak, Festivalle ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı; “Ülkemiz adına gurur duyulacak bir organizasyon.

Gençlerin teknolojiye olan meraklarını gidermek için bu festival bulunmaz bir nimet,  onun için bu festivale kayıtsız kalamazdık. Gençlere teknolojiyi yerli ve milli olarak sevdirmek en büyük aşkımız. Türkiye’nin yeni nesil milli teknolojilerini üretecek gençlik işte bu gençliktir.

“Her şey hayal ile başlar, hayal ile inanç birleşince başarı ortaya çıkar” diyen sayın cumhurbaşkanımızın,  o tarif ettiği hayal eden ve inanan gençliğiz. TÜGVA olarak gerek ülkemizde,  gerek dünyada olup biten kültürel,  sosyolojik,  teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor,  her fırsatta birebir yerinde incelemek,  deneyimlemek için orada oluyoruz. Drone yarışmaları, robot atölyesi, sanal gerçeklik,  yapay zekâ,  akıl oyunları gibi çeşitli aktivitelerle TÜGVA Genel Merkez olarak festivalde zaten yerimizi almıştık. Standımızı sabahın erken saatlerinde ziyaret etmesek,  sanırım bir daha giremeyecektik,  o derece ciddi bir katılım var.  Bu da onure edici,  çok sevindirici bir durum. Gençlerin gözündeki o ışığı,  yüzündeki o tebessümü görünce yaptığımız işin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlıyoruz,  bu da bize extra bir motivasyon katıyor ve daha çok çalışıyoruz. Allah’ın izniyle bu tür faaliyetlerin artmasıyla gençlerimiz daha bilinçli daha donanımlı yetişecek. Önümüzdeki yıllarda ülke olarak bir pazar olmaktan çıkıp,  üretim merkezi haline geleceğiz” dedi