Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından “Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları” konferans açılışı gerçekleşti.

Konferansın açılış töreninde açılış konuşmasını kongrenin düzenleme komitesi başkanı ve yabancı diller yüksekokulu hocası Dr. Öğretim üyesi Mesut Kuleli gerçekleşti. Kuleli konuşmasında, konferans hazırlıklarına 8 ay önce BANÜ-TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Muhammed Salih Kapcı ile başladıklarını ve güzel bir konferans için çok emek harcadıklarını dile getirerek, bu süreçte kendilerine her türlü desteği sağlayan Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e, kongrenin düzenleme komitesine, her biri 20’den fazla bildiriyi okuyup değerlendiren kongrenin bilim komitesi üyeleri ile yardım ve destekleri için daire başkanlarına teşekkür etti.
Ardından kürsüye Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Danışmanı ve Üniversite Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar çıktı. Bayraktar, “Burası Türkiye, burası medeniyetin doğduğu ve doyduğu ülke. Türkiye’mize, Anadolu’muza hoş geldiniz. Bu toprağa çekirdek düşse boy verir, kazma vursak su çıkar. Biz ülkemize Cennet deriz, başkaları Türkiye der. Sizlere Tarım Bakanı’mızın selamlarını getirdim. Bugün burada filoloji üzerine, dilbilimi üzerine konuşmak için bir araya geldik. Dilbilim, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir, insanın kendisini ve çevresini keşfetmesini sağlar. Bu tarz toplantılar ülkenin entelektüel seviyesini gösterir. O yüzden böyle bir program düzenlediğiniz için başta Rektör’ümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e ve düzenleme kurulunda emeği geçen sayın hocalarıma çok teşekkür ediyor, kongrenin başarılı geçmesini diliyorum.” dedi. Konuşmalarının ardından plaket takdimi bölümüne geçildi. Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir tarafından kongrenin sponsorlarına plaket takdim edilirken, Kongre Düzenleme Kurulu adına Prof. Dr. Fikret Türkmen tarafından da, desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e plaket takdiminde bulunuldu. İHA