Vali Ersin Yazıcı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında insanın yaratılmışların en yücesi varlık olduğunu söyledi.

Vali Yazıcı mesajında, huzurlu ve mutlu bir ortamda yaşamanın tüm insanlığın hakkı olduğunu, her insanın ayrı bir değer taşıdığını ifade etti. Ersin Yazıcı, “İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, tüm uygar ülkelerin ortak paydasıdır” dedi.

Yaratılmışların en yücesinin insan olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, mesajında şu ifadelere yerv erdi;
“İnsan hakkı kutsal ve mübarektir. Bu nedenledir ki her şeyin en iyisi, en güzeli ve en değerlisine layıktır. İnsan hakkıyla kul hakkını özdeşleştirmeliyiz. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, tüm uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayırım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak, insan onuru ile bağdaşan tarzda muamele etmek, insan hakları kavramının özüdür. İnsan hakları alanında attığımız olumlu adımları sürdürecek, daima mağdurun yanında olmaya devam edeceğiz.
Ülkemizde de insan haklarının korunması ve ileri götürülmesi, devletimizin öncelikli hedefleri arasındadır. Halkımızın istek ve beklentileri doğrultusunda, ülkemizde birçok alanda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu konuda görev sadece devlete değil bireylere, sivil toplum örgütlerine ve medyaya da düşmektedir.”

DÜNYA ÜÇ MAYMUNU OYNADI
Bugün dünyanın birçok yerinde insanların temel hak ve hürriyetlerinin göz ardı edildiğinin altını çizen Vali Ersin Yazıcı, özellikle mülteciler konusunda bütün dünyanın ‘üç maymunu’ oynadığını söyledi. Yazıcı, “Ülkemiz, insan hakları konusunda dünyadaki birçok ülkeden çok ileri seviyededir. Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Balıkesir’de de göçe zorlanmış insanları barındırıyor, onlara huzurlu bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz. Türkiye, mülteciler konusunda özverili davranırken uygar dünya bu soruna sırtını dönmeyi tercih etmiş ve bütün dünya, üç maymunu oynamıştı. İnsanları denizde ve soğukta kaderine terk eden ülkelerin olduğu bir dünyada Türkiye, milyonlarca insana hem kapılarını hem de gönüllerini açmış, onlarla kader birliği yapmıştır” dedi.

HAK İHLALİNE UĞRAYANLAR BİZZAT BAŞVURABİLİRLER
Tüm Balıkesirlilerin dünya insan hakları gününü kutlayan Vali Yazıcı, mesajını, “Hak ihlaline uğrayan herkes Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarda bulunan bu kurullarımıza bizzat başvurabilirler. Kişi, kurum ve kuruluşların, birbirlerinin insan haklarına saygı göstereceğine inanarak, tüm vatandaşlarımızın İnsan Hakları Gününü kutlar, esenlikler dilerim” ifadeleriyle tamamladı.