Manisa’nın  Yunusemre Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümen ve Meclis Toplantısı’na katılan Birlik Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu “Tüm zorluklara ve sıkıntılara rağmen geleneklerimizi yaşatmak için çaba gösteren cefakar belediye başkanlarımızın tüm ihtiyaçlarında birlik olarak yanlarındayız.” dedi

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümen ve Meclis Toplantısı Manisa’nın  Yunusemre Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantı öncesinde; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mustafa Çerçi’yi ziyaret etti, ardından Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin encümen toplantısı gerçekleşti, birlik üyelerinin katılımıyla Meclis Toplantısı düzenlendi. Toplantıda birliğe yeni katılan Van Gürpınar Belediyesi oybirliği ile birliğin üyeliğine kabul edildi.

“DUŞ TIRI VE MOBİL TUVALET ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YERİNİ ALACAK”

Meclis toplantısında konuşma yapan Başkan Zekai Kafaoğlu “Ata sporumuzu hak ettiği mertebeye taşımak ve birlik olmanın, beraber olmanın gücünü ortaya koymak için yağlı güreşin tüm paydaşlarını dinliyor, yaptığımız icraatları ve planlarımızı ortak akıl ile oluşturuyoruz. Tüm zorluklara ve sıkıntılara rağmen geleneklerimizi yaşatmak için çaba gösteren cefakar belediye başkanlarımızın tüm ihtiyaçlarında birlik olarak yanlarındayız. Projelerimizden birisi olan Yağlı Güreş; mobil tuvalet ve duş tırımızın ihalesini Türkiye Belediyeler Birliği’nin destekleri ile gerçekleştirdik. Önümüzdeki sezonda inşallah mobil tuvalet ve duş tırı er meydanında yerini alacak.” dedi.

“YAĞLI GÜREŞ HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Geçtiğimiz sezon yağlı güreşlerde belediyelerin talepleri olan; tribün, altyapı, tasarım, görünürlük, kültürel organizasyonları karşıladıklarını hatırlatan Başkan Kafaoğlu “4-5 Ekim tarihinde Van Gürpınar İlçesinde Kırkpınar’dan Gürpınar’a Ulusal Yağlı Güreşleri ile ülkemizin en batısından en doğusuna kardeşlik köprüleri oluşturuyor, geleneklerimizi ve ata sporumuzu yurdumuzun her köşesinde yaşatmak için çalışıyoruz. Yağlı güreşi hak ettiği kalite standartlarına bir adım daha yakınlaştıracağız.” diye konuştu.

“KIRKPINAR’DAN GÜRPINAR’A”

Meclis Toplantısı’nın ardından Başkan Zekai Kafaoğlu ve birlik üyeleri Yunusemre Belediyesi’ni düzenlediği Yunt Dağı Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesinde Manisa’da düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı. Kortej sonrasında Birlik Başkanı Zekai Kafaoğlu ile Van Gürpınar Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı arasında 4-5 Ekim’de Van Gürpınar ilçesinde yapılacak olan Kırkpınar’dan Gürpınar’a Yağlı Güreşleri İşbirliği Protokolü imzalandı.

“GÜRPINAR’DA YERİMİZİ ALACAĞIZ”

Başkan Zekai Kafaoğlu “Kardeşlik köprüsü projesini bizlere getiren, böyle bir güzelliğe katkı sağlamamıza vesile olan birliğimizin yeni üyesi Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı’ya teşekkür ediyorum. 4-5 Ekim’de Gürpınar’da düzenlenecek olan güreşlerde biz de birlik olarak yerimizi alacağız.” dedi.

 KAFAOĞLU ER MEYDANINDA

Birlik Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Yunusemre Belediyesi’nin düzenlediği Yunt Dağı Geleneksel Yağlı Güreşlerine katıldı, vatandaşları selamladı, başpehlivanlık kura çekimlerine katıldı, güreşleri izledi. Başkan Zekai Kafaoğlu güreşlerde başpehlivan olan Orhan Okulu’yu tebrik etti.

GÜREŞLERİN ARDINDAN CAMİLERİ VE SARDES’İ GEZDİ

Güreşlerin ardından Başkan Kafaoğlu Manisa’da bulunan Hafza Sultan Şifahanesi, Sultan ve Muradiye Camiilerini ziyaret etti, daha sonra Salihli ilçesinde antik kent Sardes’i gezerek buradaki Sardes Antik Kent ve Adremis Tapınağını gezdi.Başkan Zekai Kafaoğlu, Manisa programının sonunda Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ile bir araya gelerek Manisa programını tamamladı.