Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mesajında şu ifadelere yer verdi:
'Türk milletinin bağımsızlık karakterinin binlerce şehidin kanıyla fermanlaştığı Çanakkale toprakları, İtilaf Devletleri’nin 20’nci yüzyılı kendi sömürü düzenlerine göre biçimlendirme hayallerinin hüsrana dönüştüğü yerdir. Bu hüsran Çanakkale ruhunu devralan Kurtuluş Savaşı ile mutlak bir hezimete dönüşmüştür. Çanakkale Deniz Zaferi ile Mehmetçik, kendisini yenilmez gören dönemin en büyük donanmasını kibriyle birlikte sulara gömmüş; bu mağlubiyet tarihte eşine çok az rastlanan bir vatan savunmasına sahne olacak Çanakkale Kara Savaşları’nın başlamasına sebep olmuştur. Sonuç değişmemiş, işgalciler ağır bir mağlubiyet altında ’Çanakkale geçilmez’ gerçeğiyle yüzleşmişlerdir. Çanakkale, Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından cepheye koşan Mehmetçiğin tertemiz sinesinde abideleşen birlik ve beraberliğimizin, sabır ve sebatımızın, iman ve inancımızın galibiyetidir. Bu topraklarda yazılan destan, verilen ders, emanet edilen miras Türk milleti var oldukça anlatılacak, öğretilecek ve nesilden nesle aktarılacaktır. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümünde eşsiz tarihimizin tarifsiz gururuyla başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.'