Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Başkan Kula, İş Dünyasının Beklentilerini Açıkladı

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, katıldığı televizyon programında seçim sonrası ekonomik değerlendirmelerde bulundu. İş dünyasının eflasyonun düşmesi beklentisi içerisinde olduğunu söyleyen Başkan Kula, “Seçim atmosferi bitti. Artık gündemimiz ekonomi” dedi.

Ece Mağat’ın sunumuyla ekranlara gelen “İş Dünyası” adlı programda canlı yayına konuk olan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, ISO Türkiye İmalat PMI rakamlarındaki düşüşten, merkez bankası faiz artışından ve nitelikli istihdam arayışından bahsetti. Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte gündemlerinde ekonomi olduğunu söyleyen Kula, “istikrarının oluşması için enflasyonun önce kontrol altına alınması gerekiyor. Ondan sonra da düşüşe geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada bu para politikasının devam ederek, hızlı bir şekilde yapısal reformları gerçekleştireceklerini söyledi. İş dünyasının da önünü görmesi ve yatırımlara devam ettirmesi gerekiyor” dedi.

“Ekonomik Göstergeler Çok Fazla Değişmez”

Seçim sonrası ekonomik değerlendirmelerde bulunan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, “Seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlısı olmasını diliyorum. Yeni seçilen belediye başkanlarına görevlerinde başarılar temenni ediyorum. İş dünyasında böyle bir seçim beklentisi vardı. Seçimden sonra beklenti oluştu. Ancak bu yerel seçimdi. Genel seçim değildi. Ekonomik göstergelerin de çok fazla değişeceğini düşünmüyorum. Bu koşullarda farklı bir durum olmadığını görüyoruz. Bizler toplum olarak seçim reaksiyonu gösteriz. Seçim sonrası itibariyle de artık uzun bir süre seçimin olmadığı döneme girdik. Geçen seneki genel seçimler ve bu sene gerçekleşen yerel seçimlerle bir süreci tamamladık. Seçim atmosferini geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

 “Enflasyon Düşerse Ekonomik Büyüme Artar”

Ekonomide ikinci çeyrek beklentisinden bahseden Başkan Kula, “İkinci çeyrekte PMI endeksi geldi. Bir miktar düşüş var. Açıkçası bu ileriki süreçte nasıl olacak görmek lazım. Ben üçüncü çeyrekten itibaren artık enflasyonun da kontrol altına alınıp yavaş yavaş düşmeye başlamasını bekliyorum. Çünkü bu iş dünyası açısından sürdürülebilir bir durum değil. Enflasyonun düşmeye başlamasıyla büyüme rakamları da iyileşecektir” dedi.

“Asgari Ücret Düzenlemesi Hassas Bir Konu”

Emekli maaş zamları ve asgari ücret zamlarının yapıldığı dönemin hassas olduğuna değinen Başkan Kula, “Gerçekten bu çok hassas bir konu. Daha önceki dönemlerde de, asgari ücret açıklaması oluyordu. Asgari ücret düzenlemelerinden işçi de işveren de memnun olmalı. Düzenlemeler buna göre yapılmalı. Süreç Haziran ayında netleşecektir. Parametrelere bakılıp böyle bir düzenlemeye ihtiyaç olursa mutlaka iş verenler ve sendikalar karşılıklı oturarak onu belli bir noktaya getireceklerdir. Ancak enflasyona etkisinin ne olacağı da konuşuluyor. Çalışanların da geçim sıkıntısı olmadan yaşayabilecekleri bir gelirleri olması onların da en doğal hakkı. Bir taraftan da ihracatçılarımıza bakıyorum. İhracatçılar da işçi maliyetlerinin yüksek olduğu dönemlerde sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla dünyayla rekabet anlamında zorlandığımız sektörlerin başında da tekstil geliyor” dedi.