Abdullah, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, Filistinlilerin Mısır’a veya Ürdün’e 'itilmemesi' konusunda uyarıda bulunarak, 'Ürdün’de mülteci olmayacak, Mısır’da da mülteci olmayacak.

Ürdün Kralı II. Abdullah, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, Filistinlilerin Mısır’a veya Ürdün’e 'itilmemesi' konusunda uyarıda bulunarak, 'Ürdün’de mülteci olmayacak, Mısır’da da mülteci olmayacak. Bu bir kırmızı çizgidir' dedi. Scholz ise, 'Hizbullah ve İran’ı bu çatışmaya müdahale etmemeleri konusunda bir kez daha açıkça uyarıyorum' ifadelerini kullandı.
Ürdün Kralı II. Abdullah, Almanya’nın başkenti Berlin’de görüştüğü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile basın toplantısı düzenledi. Kral II. Abdullah, 'Orta Doğu uçurumun eşiğinde' diyerek savaşın genişleme tehlikesinin 'gerçek' olduğunu vurguladı. Ayrıca Filistinlilerin Mısır’a veya Ürdün’e 'itilmemesi' konusunda uyarıda bulunan Kral II. Abdullah, ne ülkesinin ne de Mısır’ın Filistinli mültecileri kabul etmeyeceğini ifade etti. Kral II. Abdullah, 'Ürdün’de mülteci olmayacak, Mısır’da da mülteci olmayacak. Bu bir kırmızı çizgidir. Çünkü bunun bazı olağan şüphelilerin sahada fiili sorunlar çıkarmaya yönelik planı olduğunu düşünüyorum' şeklinde konuştu.

Scholz’den İran ve Hizbullah’a uyarı
Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise şu anda Orta Doğu’daki durumu birlikte anlamak için diyaloğun şart olduğunu söyledi. Scholz, 'Bölgede büyük bir yangının önlenmesi ortak hedefimiz' dedi. Scholz, 'Hizbullah ve İran’ı bu çatışmaya müdahale etmemeleri konusunda bir kez daha açıkça uyarıyorum. Müttefiklerimizle birlikte biz Alman hükümeti olarak bu çatışmanın daha fazla tırmanmamasını sağlamak, sivillerin acılarını hafifletmek ve Gazze’ye insani yardım erişimini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz' ifadelerini kullandı.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün İsrail’e ziyaret gerçekleştirecek.