Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Eklem ağlarına kök hücreyle tedavi

ÖZEL AMASYA KOLMED HASTANESİNDE GÖREVLİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI ERTUĞRUL GÜNGÖR, KÖK HÜCRE TEDAVİSİNE İLİŞKİN BİLGİLER PAYLAŞTI. KÖK HÜCRELERİN YETİŞKİNLERDE YAĞ DOKUSU VE KEMİK İLİĞİNDE BULUNAN ÖNCÜ HÜCRELER OLDUĞUNU ANLATAN ERTUĞRUL GÜNGÖR, “BU HÜCRELER ÇOĞALABİLME VE FARKLILAŞABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR. EKLEMLERE UYGULADIĞIMIZDA EKLEMDEKİ KIKIRDAK HÜCRELERİNE DÖNÜŞEREK KIKIRDAK ONARIMINI SAĞLAMAKTADIR” DİYE KONUŞTU.

ÖZEL AMASYA KOLMED HASTANESİNDE

İnsanlarda diz, omuz veya kalçada ciddi eklem ağrısına yol açan kıkırdak hasarları farklılaşabilen özellikteki kök hücrelerin kullanılmasıyla tedavi edilebiliyor.

Özel Amasya Kolmed Hastanesinde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ertuğrul Güngör, kök hücre tedavisine ilişkin bilgiler paylaştı. Kök hücrelerin yetişkinlerde yağ dokusu ve kemik iliğinde bulunan öncü hücreler olduğunu anlatan Ertuğrul Güngör, “Bu hücreler çoğalabilme ve farklılaşabilme özelliğine sahiptir. Eklemlere uyguladığımızda eklemdeki kıkırdak hücrelerine dönüşerek kıkırdak onarımını sağlamaktadır” diye konuştu.

İşlemi genellikle orta düzeyde eklem hasarı olan hastalarda kullandıklarına değinen Güngör, “Biz bu işlemi omuz, ayak, bileği, kalça, diz, el bileği gibi büyük eklemlere uygulamaktayız. Bu tedavi yöntemi hastanemizde başarıyla yapılmaktadır” şeklinde konuştu.