Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  Balıkesir’de tamamlanan ve devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi. Kafaoğlu, 2018 yılının sonuna kadar 1125 kilometre yeni yol 1200 kilometre yol bakımı ve 1 milyon 150 bin metrekarelik kilit parke taşı döşemesinin biteceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  Balıkesir’de yılsonuna kadar 1125 kilometre yeni yol yapacaklarını açıkladı.  Basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Kafaoğlu, Balıkesir’de tamamlanan ve devam eden yol çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verip ardından sahada incelemelerde bulundu. Yeni atanan Genel Sekreter Yardımcısı Cemil Şahin, Fen İşleri Daire Başkanı Ayhan Arık ve BASKİ Genel Müdür Yardımcısı İzzet Günal’ın da katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Kafaoğlu,  geçtiğimiz günlerde Bandırma ve Erdek’te yaşanan afetle ilgili bilgi verdi. Kafaoğlu, “Yaşanan yoğun yağmurdan oluşan mağduriyetin ve sıkıntıların giderilmesi için BASKİ Genel Müdürlüğüne bağlı 6 adet iş makinası, 3 adet kuka, 2 adet vidanjör, 13 dalgıç pompa, 1 adet 100 lt/sn santrifij pompa, 36 adet Personel ile AFAD, DSİ ve İlçe Belediyelerinin ekipleri ile birlikte teyakkuza geçti ve mağduriyetleri gidermek için yoğun mesai harcadı. Acil Çağrı Merkezi’ne gelen 945 ihbarın tamamına müdahale eden İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler sel basınında 32 araç ve 115 personel ile görev yaptı. Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın da 13 araç 16 personel ile destek verdiği çalışmalarda yapılan müdahale çalışmaları neticesi araçlarında, evlerinde, işyerlerinde hatta tarlalarında mahsur kalan 700’e yakın vatandaşımız Büyükşehir kurtarma ekiplerince güvenli bölgeye alındılar.” dedi.

2018 YILI ASFALT VE YOL YILI OLACAK

2018 yılını asfalt ve yol yılı olarak ilan ettiklerini dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesirli vatandaşların en büyük sorun olarak gördükleri yol ve asfalt sorununu bitirmek için uğraşacaklarını söyledi. Kafaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  “125 kilometre BSK (Bitümlü sıcak karışım) yapılmış vaziyette. Yaklaşık olarakta kırsal mahallelerimize 300 kilometre kilit parke taşı döşemesi yapıldı. Toplamda 875 kilometrelik yol çalışmalarımız şuan için tamamlanmış durumda. Bunun yanında şuanda sezon sonuna kadar 45 günlük bir çalışmamız olacak. BSK’da hatta Kasım ayı sonuna kadar çalışılabiliyor. 250 kilometre daha yol çalışmamız devam edecek. 1200 kilometre yol bakım çalışmaları yapıldı. 600 kilometre daha da yol bakım ve tamirat çalışmaları da devam edecek” dedi.

1 MİLYON 150 BİN METREKARE KİLİT PARKE

Yapılan çalışmalarda 1 milyon 370 bin ton ocak malzemesi kullanıldığını söyleyen Kafaoğlu, 550 bin tonda asfalt malzemesi kullanıldığını belirtti. 80 bin ton asfalt mıcırı, 8 bin ton ise pütürlü malzeme kullanıldığını söyleyen Kafaoğlu, “1 milyon metrekare de kilit parke taşı kullanıldı. Kilit parke taşı çalışmaları sürüyor. 1 milyon 150 bin metrekarede kilit parke çalışması yapılacak yılsonuna kadar. İhtiyaçlar bitmiyor. Sezon sonuna kadar kilit parke taşında yüzde 20 iş artırımı yapacağız. Ülkemize yapılan ekonomik saldırılardan dolayı asfalt çalışmalarında önümüzde sorunlar oluştu. Hamdolsun bu sıkıntıları aştık ve tekrar gaza bastık. Şuanda 50 ayrı noktada yol çalışmaları devam ediyor. Balıkesir coğrafyası çok büyük. Bunu rağmen durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde Balıkesir’in artık yol ve su sorunu ortadan kalkacak”dedi.

TOPLANTI SONRASI SAHADA İNCELEME

Açıklamalar sonrası Başkan Kafaoğlu, basın mensuplarıyla birlikte yol yapım çalışmalarını yerlerinde inceledi. Kafaoğlu, basın mensuplarına çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Yol yapımı biten ve çalışmaları devam eden Ziyaretli Kırsal Mahallesi ziyareti sonrası yakın zamanda yapımı tamamlanan Teknik Lise Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Kafaoğlu, Altıeylül Belediyesi’ne ait Sedefne Termal Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Programın sonunda ise Nergis Kırsal Mahallesi, Büyük Bostancı Kırsal Mahallelerinde incelemeler yapıldı.

Yorumlar
Yorum Yazmak İçin Tıkla


Yorum yapın

ÖNEMLİ: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle https://gazetekspres.com/ sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ: 89.252.187.71)