Ahilik Haftası nedeni ile Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB), Yeni Sanayi Camisi’nde mevlit okutarak öğle namazı sonrasında lokma hayrı düzenledi. BESOB Başkanı Fehmi Erdem “Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız. Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden, dünya milletleriyle yarışmalıyız.” dedi

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Esnaf Odaları Birliği Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ebediyete intikal eden esnafların ruhları için mevlidi şerif okutarak lokma hayrı düzenledi.

Lokma hayrına; Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Adil Çelik, Belgin Gökçe Uygur, Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Balıkesir Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, KÜÇÜKSAN Kooperatif Başkanı Ahmet Sakbaş, Balıkesir’in 2018 yılı Ahisi Ali Madanoğlu ve esnaflar katılım gösterdi.

ERDEM: AMACIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK

Başkan Fehmi Erdem, geleneksel hale getirdikleri etkinliklerde birlik ve beraberlik ruhunu diri tutmayı hedeflediklerini belirterek  “Ahilik Teşkilatı, haksız rekabeti ortadan kaldıran, kaliteli üretimi teşvik eden, haklıyı kayıran, teşkilat mensupları arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, mükemmel bir çırak kalfa usta ilişkisi kuran, sürekli insana saygı ve sevgiyi işleyen, vatanperverliği, bayrağı, ezanı ve devleti mukaddes sayan çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır. Bizim medeniyetimizde, bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar neredeyse 10 asırlık bu gelenek ve ahlak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve bugünlere ulaşmasında hep öncü olmuştur. Türk Esnaf ve Sanatkarları özlerinde bulunan Ahilik kültürünü koruyarak alnı açık, başları dik bir şekilde her türlü zorluğun üstesinden gelecektir. Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız. Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden, dünya milletleriyle yarışmalıyız.” dedi.

VALİ YAZICI: GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKACAĞIMIZ KÜLTÜR

Mevlidi Şerif ve lokma hayrına katılan Vali Ersin Yazıcı “Ahilik Kültürü geçmişten geleceğe taşınması gereken değerlerimiz arasında yer alıyor. Ben de sizleri gençlerimize ve gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız çok önemsediğimiz bu kültüre sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum.” Diyerek, Balıkesir esnafının Ahilik Haftası’nı kutladı. Ayrıca Yeni Sanayi Sitesinde düzenlenen mevlidi şerif ve lokma hayrına; BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Başkan Vekili Necdet Erkan, Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Yıldız, Edremit UMESO Başkanı Hayati Seçen, Edremit Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Alaattin Akçeşme, Balıkesir İnşaatçılar Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş, Balıkesir Marangozlar Odası Başkanı Kamil Güler, Balıkesir Berberler Odası Başkanı İbrahim Demirer, Balıkesir UMESO Başkanı Mehmet Kuşçu, Balıkesir Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir de katıldı.