Altıeylül Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yapılan ‘Haydi Sen de Oku’ ve ‘Altıeylül Ecdadının İzinde’ projeleri 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda da uygulamada olacak.

ÇOCUKLARIMIZA MİİLİ ŞUURU KAZANDIRMALIYIZ

Altıeylül Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokoller ile Altıeylül’de okuyan öğrenciler hem kendilerini geliştirecek hem ödül kazanacak. Altıeylül Başkanlık Makamında gerçekleştirilen protokol öncesinde bir konuşma yapan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı; “Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü en çok protokol imzaladığımız kurum. Bugün de, iki güzel protokole imza attık.  ‘Altıeylül Ecdadının İzinde’ protokolü ile; Önemli günlerde (18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs,  10 Kasım) okullarımızda yapılacak olan ‘resim, şiir, kompozisyon’ yarışmalarında dereceye giren çocuklarımızı Ankara, Çanakkale, İzmir ve İstanbul gezilerine götürerek oradaki asıl değerlerle,  geçmişte yapılan mücadeleleri yerinde görerek milli şuur ve milli bilinci çocuklarımıza aşılamak ve çocuklarımızın ecdadını tanımalarını amaçlıyoruz. Bu yıl 4. sünü düzenlediğimiz ‘Haydi Sen de Oku’ yarışmasıyla da,  çocuklarımızın okuma alışkanlığını geliştirerek okumayı seven, kendini geliştirmek isteyen çocuklarımızın önünü açmak istiyoruz.  Altıeylül ilçemizdeki bütün ortaokullarda (özel ve devlet okulu ayrımı yapmaksızın) en çok kitap okuyan öğrencilerimize bisiklet hediye edeceğiz. Bu yıl sayı artacak. Çocuklarımız okumaya sevdalı olsunlar, kendilerini yetiştirsinler. Altıeylül Belediyesi olarak çocuklarımızın geleceğine yönelik, milli şuuru,  milli bilinci kazandıracak, onların gelişmelerine katkı veren her projede bulunmaya hazırız. Bu protokoller çocuklarımız için hayırlı olsun.” dedi.

ÖDÜL HAK EDENİN OLACAK

Protokol imza töreni öncesinde yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik yeni dönem için de protokollerin yenilendiği belirtti. Herkese ödül vermek yerine hak edene ödül vermek şiarımız olmalı diyen Çelik sözlerine şu şekilde devam etti; “ Bu odada bu masada 6 yıldan bu yana çok güzel protokollere imza attık. Belediye olarak eğitime verdiğiniz katkı küçümsenemeyecek derecede. Dokunabildiğimiz kitle insan kitlesi. Anaokulundan liseye kadar farklı kategoriden öğrencilere dokunmaya gayret ediyoruz. Sizler de bize destek veriyorsunuz. Altıeylül Ecdadının İzinde’ protokolü ile ilçemizde özel ve resmi ayrımı yapmaksızın ilk, orta ve lise öğrencilerimize yönelik resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecek. Tabi ki bir ödülün bir kriteri olacak. Sizin de dediğiniz gibi herkese ödül vermek yerine hak edene vermek şiarımız olmalı. Bu yarışmaları kazanan öğrencilerimiz, ödül olarak ülkemizin tarihi ve kültür mirası olan şehirlerine geziye götürülecek.  İlk emri ‘Oku!’ olan bir dinin mensubuyuz, dinimiz de bize okumayı emrediyor. ‘Haydi Sen de Oku’ projemizde ise kitap okumanın önemini vurgularken, kitabın çocuklarımızın hayatlarına kazandıracaklarının farkına varmaları için bu yola çıktık. Sayın Valimizin de üzerinde durduğu bir konu kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza kazandırmak.  Bu yıl 40’a yakın okulumuzda birinci gelen öğrencimize bisiklet hediye edilecek. Yarışma sonunda, çocuklarımız memnun, veliler memnun bizler de memnun olacağız. Başkanımızın bundan sonraki süreçlerde de destek vereceğine inanıyor, çocuklarımızın geleceğe hazırlanması noktasında elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.” dedi.