AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı OBİDEV’i ziyaret etti.

 

Uygur, OBİDEV’in Başkanı Fatma Tabanlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Selda Mırıkyiğit ve Serpil Yıldız ile bir araya gelerek vakfın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından vakfın kurduğu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti. Burada eğitim alan çocuklarla tek tek ilgilendi, okul müdüründen yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı. Son olarak otizmli çocuklar yararına yapılan ürünlerin satışının yapıldığı OBİ Dükkan’a giderek atölyeyi gezdi, ürünleri hazırlayan gönüllülerle sohbet etti.

 

Uygur, “Balıkesir’in ilk otizm vakfı olan OBİDEV’i ziyaretimizde yapılan güzel faaliyetleri görmek şehrimiz adına beni çok sevindirdi. Burada Vakfın Başkanı Fatma Tabanlı ve yönetim kurulu üyeleri hakikaten samimiyetle ve büyük bir gayretle, fedakarlıkla bu işleri başarıyorlar. Tamamen gönüllülerin el emekleriyle çocukların eğitimine katkıda bulunmak için açılan OBİ Dükkanda yapılan el işleri çok değerli bir amaca hizmet ediyor. Bir kez daha görüyoruz ki annelerin, kadınların şevkati ve duyarlılığı bu alanda da kendini göstermiş ve ortaya güzel işler çıkmış. Vakıf bugüne kadar 53 öğrenciye burs vermiş. Otizmli çocukların ailelerine de her konuda bilgilendirme ve danışmanlık yapıyorlar. Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin işbirliği ve desteği ile projeler yürütüyorlar. Tiyatro oyunları, seminerler düzenliyorlar. Otizmli bireyler için yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz. Hükümetlerimiz döneminde de engelli bireylere yönelik çok önemli politikalar yürütülmekle birlikte otizmli bireylere yönelik bir Ulusal Eylem Planı’da hayata geçirilmiştir. Farkındalık çalışmaları, erken tanı, aileye yönelik hizmetler, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ve otizmli bireylerin istihdam edilmesi bu eylem planı dahilinde uygulanmaya başlanmıştır. Otizmli bireylerin eğitim alması, sosyal hayata kazandırılması ve istihdam edilmesine yönelik politikaları hayata geçiren Bakanlıklarımızın yanısıra diğer tüm paydaşlara da sorumluluk düşmektedir. Bu anlamda sivil toplum örgütlerinin gayretleri çok önemlidir. Bu konularda duyarlılık gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarına da faaliyetlerinde başarılar dilerim” dedi.