Balıkesir Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemlerde Rektör adayı olan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, kendisine gönderilen “Rektörümüz ol” çağrılarını sosyal medya hesabından verdiği cevap ile nazikçe geriye çevirdi. Balıkesirlilerin gönlünde taht kurmuş olan Bedriye Tunçsiper, “Balıkesir Üniversitesi Rektörlük seçiminde olayın dışındayım” dedi.

“OLAYIN DIŞINDAYIM”

Balıkesir Üniversitesi’nde yaklaşan Rektörlük seçimleri öncesi ilginç bir gelişme yaşandı. BAÜN’deki akademik kadronun Rektörlük seçimlerine aday olarak katılması için İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin başarılı rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’e davette bulunduğu iddia edildi. Balıkesir Üniversitesi’ndeki rektör adayları ve öğretim üyelerinden böyle bir davet ve çağrı aldığını doğrulayan Bedriye Tunçsiper, İzmir’deki Rektörlüğü nedeniyle Balıkesir’den gelen bu teklifleri geriye çevirmek zorunda kaldığını ifade etti. Bedriye Tunçsiper, “Balıkesir Üniversitesinin 2018 yılı Rektörlük sürecinde, Üniversitedeki akademik ve idari kadroda bulunan arkadaşlarımız, Sivil Toplum kuruluşlarının değerli üyeleri, çok değerli basın kuruluşları ve Balıkesirli hemşerilerimizin Balıkesir Üniversitesine aday olmam konusundaki yoğun arzuları beni mutlu etmiş ve onurlandırmıştır. Bu yönde gelen dileklerinize, sorularınıza tümden cevap vererek kendi payıma Balıkesir Üniversitesi Rektörlük yarışında olayın dışında olduğumu belirtmek isterim” dedi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI
Balıkesir Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde yarışın içinde olmayacağını ifade eden İzmir Demokrasi Üniversite Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Balıkesir Üniversitesi Rektör Adayları ve Öğretim Üyesi arkadaşlarım, Balıkesir Üniversitesi’nin Rektörlük süreci başlamıştır. Otuz iki yıl boyunca bünyesinde çalıştığım Balıkesir Üniversitesi’nde 12 yıl boyunca Rektörlük mücadelesi verdim. 2006-2010-2014 yıllarında üç kez Balıkesir Üniversitesi Rektör adayı olarak seçimlere katıldım. Bu süreçlerde Üniversite Öğretim Üyeleri tarafından bir kez birinci iki kez ikinci aday olarak listelerde yer almama rağmen atamalarım gerçekleştirilmedi. Yaşadığım bu mücadelede gösterdiğim azim ve sabır sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 43 aday arasından İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü olarak takdir edildim. Yeni kurulmuş bir Üniversitenin Kurucu Rektörü olmanın verdiği heyecan ve bilinç ile İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde başladığım görevimi 1,5 yıldır gurur ile devam ettirmekteyim. Bu günlerde 1,5 yıl önce kucağıma bırakılmış olan bu bebeğin ilk adımlarını görmek (10 Fakülte içinde 31 bölüm, 28 yüksek lisans ve doktora programı öğrencilerini almış, Uluslararası kongreler,) beni ayrıca mutlu etmekte ve gururlandırmaktadır. Balıkesir Üniversitesinin 2018 yılı Rektörlük sürecinde, Üniversitedeki akademik ve idari kadroda bulunan arkadaşlarımız, Sivil Toplum kuruluşlarının değerli üyeleri, Çok Değerli Basın kuruluşları ve Balıkesirli Hemşerilerimizin Balıkesir Üniversitesine aday olmam konusundaki yoğun arzuları beni mutlu etmiş ve onurlandırmıştır. Tüm idari yapısı kurulu olan, Akademik ve İdari kadrolarda bulunan arkadaşlarım, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasilerin ve Balıkesir Halkının desteği ile daha az mesai harcayacağımın inancındayım. Gönlüm de, uzun yıllarımı harcadığın Balıkesir ve Balıkesir Üniversitesine kayıtsız kalmamaktadır. Ancak, benim açımdan şuan devam ettirmekte olduğum görevim çerçevesinde yeni bir göreve talip olmam mümkün değildir. Bu yönde gelen dileklerinize, sorularınıza tümden cevap vererek kendi payıma Balıkesir Üniversitesi Rektörlük yarışında olayın dışında olduğumu belirtmek isterim. Dilerim ki, Balıkesir  Üniversitesi Rektörlük seçimlerinden kendisine en iyi hizmet edecek adayın atanması ile süreci tamamlasın. İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü olarak, gelecek yıllarda Balıkesir Üniversitesi ile omuz omuza çalışmaktan, birlikte ortak projelere imza atmaktan gurur duyacağımı eklemek isterim. Şahsım ile ilgili tüm güzel temennileriniz için teşekkürlerimi sunarım.”