İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Hatalı sürücüye kırmızı düdük’ uygulamasıyla sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımla en çok beğeni alan 4 çocuğa bisiklet hediye edildi. Düzenlenen törene Vali, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı ve aileler katıldı.

Vali Ersin Yazıcı, Anafartalar Caddesi’ndeki müze önünde kurulan, proje kapsamında trafik kurallarını ihlal eden, emniyet kemeri takmayan, hız kuralına uymayan, alkollü araç kullanan, cep telefonu ile konuşan kişilerin tespit edildiğinde, ceza kesilmeden uyarı ve eğitimlerin verildiği Uyarı ve Eğitim Çadırını ziyaret edip incelemelerde bulundu.

HATALI SÜRÜCÜYE KIRMIZI DÜDÜK

İçişleri Bakanlığı tarafından ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılması ve trafik güvenliği konusunda farkındalığın oluşturulması amacıyla 14-31 Ağustos tarihleri arasında ülke genelinde “Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük” projesi kapsamında çocuklara hatalı sürücüleri uyarmak için kırmızı düdük dağıtılmıştı. Proje kapsamında, seyahatleri boyunca trafik kurallarına uymaları konusunda ailelerini uyararak kendilerine verilen görev kartlarındaki görevleri yapıp sosyal medya üzerinden göreve ilişkin fotoğraflarını gönderen ve en fazla beğeni alan 100 çocuğa bisiklet hediye edildi.

AİLELERİNE KIRMIZI DÜDÜK ÇALIP SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTILAR

Proje kapsamında kampanyaya katılan çocuklar, seyahatleri boyunca trafik kurallarına uymaları konusunda ailelerini uyararak, sosyal medya üzerinden #KırmızıDüdük etiketiyle fotoğraf paylaştı. Bu kapsamda, Balıkesir’den kampanyaya katılan Beyza Nur Demirbay, Ramazan Eymen Ok, Emir Hasan Özcan ve Ahmet Efe İnce trafikte hatalı sürücüleri uyarırken çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak en fazla beğeniyi alan 4 isim oldu.

Balıkesir’de de göreve ilişkin fotoğrafları gönderip dereceye giren çocuklara, Vali Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kınay tarafından bisiklet hediye edildi. Bisikletlerini alan çocuklar, daha sonra hep birlikte kırmızı düdüklerini çaldı.

TRAFİK KURALLARINA UYAN BİR TOPLUM

Bisiklet teslim töreninde konuşan Vali Ersin Yazıcı bu gibi çalışmaların artarak süreceğini belirtti. Temel hedefin trafik kazalarının en aza indirilmesi olduğunu vurgulayan Vali Ersin Yazıcı,  “Huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşturmanın yolu, trafik kurallarına uyan bir toplum olmaktan geçmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanarak, geleceğimiz olan çocuklarımıza güvenli bir trafik ortamı bırakabilmemizin tek yolu da birey olarak kendimizin trafik kurallarına uymasıdır. Sağlıklı ve güvenli bir toplum için, trafik kurallarına uyalım ve gelecek nesillere örnek olalım. Bu kampanyanın amacına ulaşmasına en büyük etken çocuklarımız. Bu çocuklarımız ülke genelinde ilk 100 kişi içerisine girdi. Kampanyadaki başarılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Program, protokol üyelerinin dereceye giren çocuklar, aileleri ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.