Halkın Kurtuluş Partisi Balıkesir İl Örgütü Başkanı Dr. Bekir Ceylan’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası aldı.

Balıkesir’in tanınmış doktorlarından psikiyatrist Bekir Ceylan, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un öldürülen Suudi Gazetesi Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili kaleme aldığı yazıyı paylaştığı o paylaşımda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sosyal medyada hakaret iddiasıyla yargılandığı dava dün Balıkesir 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Dr. Bekir Ceylan’ın avukatları Tacettin Çolak ve Halil Ağırgöl mahkemede söz aldı.

Duruşmada söz alan HKP Genel Sekreter Yardımcısı, İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, “Geçen celsede beyan ettiğimiz gibi TCK 299 maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu tamamen bağımsız partiler üstü bir cumhurbaşkanı için Cumhurbaşkanlık makamını koruma amacı ile çıkartılmış bir maddedir. Günümüzde yeni sistem ile cumhurbaşkanı tarafsız ve partiler üstü bir cumhurbaşkanı değil parti üyesi bir cumhurbaşkanıdır. Siyasi platformda kendi de muhalif parti liderlerine müvekkilimin kullandığının en az bin katı ve hakaret kabul edilebilecek kelimeleri kullanmıştır. Toplumda siyasi gerilmelere sebep olan bu tür söylem ve davranışlardır. Ayrıca müvekkilimin üzerine atılı davranışların hiçbirisi müvekkilimin oluşturduğu paylaşımlar değil. Sosyal medyada dolaşan paylaşımlardır. Kendisi toplumdaki yeri ve hem de bir siyasi partinin il temsilcisi olması nedeniyle güncel olaylara ve siyasi gelişmelere duyarsız kalamaz. İddianamede paylaşımların hakaret olarak nitelendirmek hukuka takla attırmakla eş anlamlıdır. İfade özgürlüğü kapsamındadır” dedi

HKP Bursa İl Örgütü Başkanı Av. Halil Ağırgöl de duruşmada söz alarak, “Artık yandaş medya diye tabir edilen medyada bile Cumhurbaşkanına artık cumhurbaşkanı denilmiyor ‘başkan’ şeklinde söylenmektedir. Müvekkilimin paylaşımların hiçbirinde kişisel bir hakaret söz konusu değildir. İddianamenin 3 numaralı paylaşımında katil olarak Suudiler nitelendiriliyor” ifadelerine yer verdi.

Hâkim, Dr. Bekir Ceylan’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına karar verdi. Daha sonra 7.000 TL para cezasına çevirdi. HKP üyeleri duruşma çıkışı Balıkesir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Tacettin Çolak, “Değerli Balıkesir Halkı, Bugün Balıkesir 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde “‘İleri Demokrasi’nin” toplumu sindirme ve susturma aracı olarak kullandığı TCK’nın 299’un maddesi Cumhurbaşkanı’na Hakaret maddesinden HKP Balıkesir İl Örgütü Başkanı Dr. Bekir Ceylan’a 11 ay 20 gün cezası çıktı. Ortada diploması bile tartışmalı olan ve Cumhurbaşkanı’nı doğrudan hedef almayan tamamen siyasi paylaşımlarını, siyasi eylemlerini eleştiri konusu yapan paylaşımları nedeniyle Bekir Ceylan’a ceza verildi.” ifadelerine yer verdi.