CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Havran Erkek Yurdunu kapatma kararına tepki gösterdi.

Yeni öğrenim yılı başlarken alınan kararının öğrencileri mağdur ettiğini dile getiren Aytekin, “görevi gençleri korumak olan Bakanlık öğrenci düşmanlığı yapıyor” dedi.

Ensar Aytekin’in konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:“Bilindiği üzere Balıkesir öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirlerdendir. Yüksek Öğrenim Kurumu verilerine göre 45 bin 206 kayıtlı öğrenci bulunmaktadır. İki köklü üniversiteye sahip olan ilimizde ne yazık ki öğrenciler gerekli desteği görememektedir.Bu durumun son örneği KYK’ya bağlı olan Havran Erkek Yurdu’nda yaşanmaktadır. Tasarruf tedbiri gerekçesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün talimatıyla kapatılma kararı alınan yurdun öğrencileri ise adeta kaderine terk edilmiştir. Bir yandan tasarruf bahaneleriyle yurtları kapatanlar diğer yandan ise KYK yurt ücretlerine yüzde 20 zam yapmaktadır. Bu adlı adınca öğrenci düşmanlığıdır!

“Öğrenciler Başlarının Çaresine Baksın!”

Kurum yetkililer ile yaptığımız görüşme ise adeta utanç vericidir. Beş öğrencinin Burhaniye yurduna nakil olduğunu belirten yurt yetkilisi, “geri kalan öğrenciler ne olacak” sorumuza ise “başlarının çaresine bakacaklar” şeklinde yanıt vererek skandala imza atmıştır. Öğrencilere nakil için ise bir yol gösterilmemiştir. Buradan ilgili Bakanlığa ve kurumlara çağrımızdır: Gelin bu karardan vazgeçin. Aileleri tarafından devlete emanet edilen bu öğrencileri mağdur etmekten vazgeçin.”