Balıkesir valisi Ersin Yazıcı. BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi kapsamında Altıeylül Macarlar Ortaokulunu ziyaret etti. Öğrencilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Gülen gözler mutluluk kaynağımız oldu” dedi.

VALİYİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR

Hafta başında gerçekleşen sürpriz ziyarette, Vali Ersin Yazıcı’yı karşılarında gören öğrenciler kısa bir şaşkınlık yaşadı. Heyecanlanan öğrenciler daha sonra kendileriyle sohbet eden Vali Yazıcı’ya merak ettikleri her şeyi sorma fırsatı buldu. Öğrencilere bol bol kitap okuma tavsiyesinde bulunan Yazıcı, köy kahvesinde de vatandaşlarla bir araya gelip sohbet etti.

BENGİ ÖNEMLİ

Her fırsatta eğitime büyük önem verdiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı,  BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesini hayata geçirerek eğitime artı değer katmaya devam ediyor. Vali Yazıcı, 23 aydır süren proje kapsamında her hafta 2 okul ziyaret edip çeşitli etkinliklere bizzat katılıyor. Projesi kapsamında Altıeylül ilçesine bağlı kırsal Macarlar Mahallesine giden Ersin Yazıcı burada Altıeylül Macarlar Ortaokulunu ziyaret etti. Yazıcı, okuldaki öğrenciler ile kitap okudu, onlarla karşılıklı olarak sohbet etti. Çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına, günlük hayatından valilik görevine kadar pek çok konuda görüş ve düşüncelerini anlatan.

Vali Yazıcı, okul ziyaretleri sırasında öğrencilerin gülen gözlerinin mutluluk kaynakları olduğunu söyledi. Öğrencilere gelecekte yapmak istedikleri ve koydukları hedefleri üzerine sohbet ederken tavsiyelerde de bulunan Vali Yazıcı, “Kendinize doğru hedefler belirleyip o doğrultuda hareket ederseniz hedefinize ulaşmanıza herhangi bir engel göremiyorum” diyerek moral ve motivasyon verdi.

ÖĞRENCİLER OKUMAK İÇİN SÖZ VERDİ

Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerin kendisine yönelettiği soruları da cevaplarken onlara ne hissettiklerini ve hangi mesleği seçmek istediklerini sordu. Pek çok başarının başlangıcında hayaller olduğunu belirten Ersin Yazıcı, “Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın. Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin. Cesurca hayal kurun. Elbette engeller çıkacak. Yolunuzdan dönmeyin. Sabırlı olun” dedi.

Öğrencilere kitap okumanın öneminden de bahseden Vali Yazıcı, onlarla hep bir ağızdan “En iyi dost kitaptır” diyerek her zaman kitap okumayacaklarının sözünü aldı.

BENGİ İLE BAŞARI ARTTI

Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerle sohbetin ardından okul idarecileri ve öğretmenlerle de bir süre görüşerek BENGİ Projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi. Okullardaki başarının arttığını, bu artışın çocukların geleceğini de önemli yönde etkileyeceğini ifade eden Vali Yazıcı, “Yarının büyükleri olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. Tabii ki çocuklarımızı sadece eğitim ve öğretim alanında değil, kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri, bilgi ve becerileri doğrultusunda sanat, spor ve birçok alanda da kendilerini geliştirmeleri için de önayak olmamız gerekmektedir. Ancak bu şekilde çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamış oluruz. Öğretmenlerin eğitimde kaliteyi yükseltmek adına il bazında ve ilçe bazında aktif çalışmalarını gördükçe gelecek adına mutlu oluyorum ” diye konuştu.

HER ÇOCUK BİR DEĞER VE ZENGİNLİK

Bir toplumun geleceği olan gençlere değer vermek gerektiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, “Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim bir birey ve insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir. Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir.” dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Vali Yazıcı, ahlaklı ve erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu , Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Değerler Eğitimi’nin sadece bir branştaki öğretmenin görevi olmadığını belirten Yazıcı, şunları söyledi;
“Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli.”

VATANDAŞLARLA ÇAY İÇTİ, SOHBET ETTİ

Vali Yazıcı, okul ziyaretinin ardından Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile birlikte mahalle meydanında bulunan çay ocağına giderek vatandaşlarla çay içip karşılıklı sohbet etti.