Türkmen kıyafeti hususunda da açıklama yapan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Bir hata olabilir ama art niyet asla olamaz” dedi.

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Başkan Yardımcıları Cemil Bahadır ve Cemal Akkılınç ile birlikte Burhaniye’nin Tahtacı Mahallesini ziyaret ederek mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Mahalle sakinleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılaşan Başkan Uysal mahalle hakkında sohbet ederek vatandaşların görüş ve isteklerini aldı. Gelen istek ve talepleri tek tek dinleyen ve notlar alan Başkan Uysal vatandaşların isteklerini ve merak ettiklerini de samimiyetle yanıtladı.

BAŞKAN UYSAL “HATA OLABİLİR AMA ART NİYET ASLA OLAMAZ!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet Kadınları Defilesi” ile ilgili sosyal medyada konusu olan Türkmen kıyafeti hususunda da açıklama yapan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal bir hata olabilir ama art niyet asla olamaz dedi. 29 Ekim Bayramını 3 gün boyunca coşkulu bir şekilde kutladıklarını ve kutlamalar kapsamında Cumhuriyet Kadınlarımızın giydiği kıyafetlerin temsil edildiği bir defilenin de düzenlendiğini belirten Başkan Uysal “Defile esnasında Tahtacı Mahallemizde giyilen bir kıyafetimiz sergilendi. Bu kıyafetin sunumunda bir hata olmuş olabilir. Bir hatamız var ise özür dilemeyi bir borç biliriz. Ancak biz sizinle asla ve kata dargın olamayız! Defilede yapılan hata kıyafetin nasıl giyilmesi gerektiğinin bilinmemesinden dolayı kaynaklan bir hata olmuş. Bunun dışında defileyi hazırlayan arkadaşlarımızın ve dahi bizim hiçbir art niyetimiz ya da hakaretimiz sizlere karşı olmaz, olamaz. Burada bir hata var mıdır? Vardır! Ama kötü niyet yoktur! Lütfen kötü niyet ve hatayı bir birinden ayıralım! Bu hatadan dolayı siz Tahtacı Mahallesi halkından ve bütün Türkmenlerden özür diliyoruz ancak sosyal medyada yazılan, “hakaret ettiler” “bizi dışladılar” gibi sözleri ve düzenleyen hocalarımıza ve bize edilen, küfür boyutuna varan kelimelere ve halkı galeyana getirmek için söylenen sözlere kesinlikle katılmıyorum” dedi.

TAHATACI SAKİNLERİ “BİZ SİZİN ART NİYETİNİZİN OLMADIĞINI BİLİYORUZ”

Tahtacı Köyü halkından konu ile ilgili söz alan vatandaşlar Başkan Uysal’a biz sizin art niyetiniz olmadığına inanıyoruz diyerek “Koskoca belediye Tahtacı Köyünün elbisesinin peşine düşecek değil ya… Biz buna inanmıyoruz Başkanım… Sadece bu defileyi hazırlayan ve sunan kişiler bizim kıyafetlerin nasıl giyildiğini bilmiyor biz böyle düşünüyoruz. Yani Belediyeyi suçlamak, ya da birilerini suçlamak doğru değil…”

Başka bir söz alan vatandaş ise “Necdet abi biz seni seviyoruz. Biz sadece bir açıklama bekledik Allah razı olsun geldiğiniz için” dedi.

HOCALAR DA AÇIKLAMA YAPTI

Defileyi düzenleyen hocalar da Tahtacı Köyüne giderek mahalle halkına açıklama yaptı. Defilede sergilenen kıyafet ile ilgili olarak hiçbir şekilde art bir niyet olmadığını köylü kadınlara açıklayan hocalar yapılan hatadan dolayı özür dilediler.