Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) Balıkesir Şubesi, Soma’da yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden ve çalışamayacak durumda olan ailelerin çocuklarının eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla oluşturduğu ‘Soma Umut Fonu’ndan yararlanan öğrencileri Çocuk Köyü’nde ağırladı.

 

Öğrencelerin okulların açılmasına kısa bir süre kala moral ve motivasyonunu yükseltmeyi amaçlayan ‘Okula Dönüş’ adlı etkinliğe; Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Milletvekilleri Mutlu Aydemir, Adil Çelik, Belgin Uygur, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı ve Soma’dan gelen öğrenciler katıldı. Öğrenciler, kurulan atölyelerde gün içerisinde farklı etkinliklerin yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çocuk Köyü’nde gönüllerince oynama fırsatı yakaladı. Etkinlik öncesinde gerçekleştirilen programda konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “ Türkiye Eğitim Vakfı olarak burada çalışanlarımızla, Genel Müdürümüzle, şube başkanı arkadaşlarımızla hep beraber buradayız. Bizlerle olan konuklara, ailelere candan teşekkür ediyorum. Bir özel teşekkürü de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’a ediyorum. Kendisi burada bize gösterdiği yakınlıktan dolayı TEV ailesi adına teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler 2014 yılında zor olan bir zamanda sizler için ‘Soma Umut Fonu’ oluşturduk. Aradan 5 yıl geçti. Bu beş yılda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bu fona katkıda bulunan önemli bağışçılarımız var. İlkokuldan, üniversiteye kadar eğitimlerinin desteklenmesi için kurulan bu özel fon ayrıcalıklı bir fondur. Daha sağlıklı, daha sağlam ayaklar üzerinde yürüyeceksiniz” dedi.

5 MİLYONLUK FONUN 1.5 MİLYON LİRASI HARCANDI

Umut Fonu kapsamında 5 milyon lira topladıklarını ve 5 yılda bunun 1.5 milyonunu harcadıklarını kaydeden TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Bugün TEV ailesi olarak yeni eğitim-öğretim yılına anlamlı bir etkinlikle başlıyoruz. Sizlerin destekleri ve ailelerin çabaları sonucunda öğrencilere umut ışığı olmak için buradayız. Yaşadıkları zor günlere teslim olamamak için buradayız. Nihayet hayata kaldıkları yerden devam etmeleri için buradayız. Türk Eğitim Vakfı olarak halkımızdan aldığımız destekle Soma’ya umut olmak için 5 yıl önce bu projeyle yola çıktık. Bu konuda Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği yapmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızı ilkokuldan başlayarak üniversitede yapacakları eğitim hayatları boyunca devam edecek burs olmasından dolayı ayrıcalıklı olduğunu ifade etmeliyim. 5 yıl önce başlayan bu burs 5 milyon lira bir kıymeti olan ve bu zamana kadar 1.5 milyon lirası harcanmış burstur. “Fonumuza 122 kuruluşun katkısı vardır, Türkiye’nin her tarafından 2 binden fazla kişi bağışçı olmuştur. Bu çocuklarımızı ilkokuldan alarak üniversiteye kadar bütün eğitim hayatları boyunca desteklemeyi hedef alan bir kuruluşuz. Bu konuyla ilgili ilklerin arasındayız. Bu burs sayesinde 12’si üniversite 130 ilk ve lise seviyesinde olmak üzere 142 kursiyerimiz vardı.85’i kız  55’i erkektir. Bunların 10’u üniversite öğrencisi, 31’i lise öğrencisi ve 99’u da ilkokul öğrencisidir” dedi.