İnsanlar bir günde yaşlanabilir mi? Maalesef ki hepimizin de gördüğü gibi günümüz teknolojisinde bu mevcut. Aslında daha önce var olan fakat son zamanlarda yeniden kullanımı artan FaceApp isimli uygulama sayesinde her insanın yaşlı halini öğrenmiş olduk. Veya erkek olsam nasıl görünürüm kız olsam nasıl görünürüm gibi gibi…

Telefonda her önümüze geleni indiriyoruz, herkesin yaptığı şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar güvenilir peki bunlar? Bu uygulama hakkında uzmanlardan da bir uyarı geldi. Ki bunu bile bile yapmaya devam edenler var!

FaceApp bir kaç yıl önce Rus teknoloji şirketi Wireless Laf tarafından geliştirildi. Söz konusu uygulamanın istenilenden daha fazla şey istediğini aynı zamanda uygulamanın verileri sonsuza dek saklama hakkına sahip olduğu da dile getirildi.

Uygulamaya fotoğrafın yüklenmesinin ardından o verinin nereye gönderildiği konusunda detaylı bir bilgi olmadığına dikkat çeken teknoloji uzmanı, uygulamayı indirmeden önce onaylanan sözleşme ile birlikte şirketin fotoğrafı istediği herkesle paylaşma hakkında sahip olduğunu dile getirdi.

Bizim insanımızda şöyle bir düşünce var: Ne olacak sanki altı üstü yaşlılık fotoğrafı, istediği yerde yayınlasın. Peki ama o uygulama sizin telefonunuza indiği anda tüm bilgileriniz de o tarafa geçmiyor mu? Türkiye toplumunda bir şeyler popüler olmaya görsün! Dijital kültürün parçası olup yaşamaya devam ediyoruz.

FaceApp ünlüler tarafından keşfedilince onca takipçileri olduğundan olsa gerek, tüm ülkede hızla yayılmaya başladı. Ve bu duruma da kimse kayıtsız kalamadı maalesef. Herkesin yaptığı şeyi biz neden yapmayalım ki?

Bundan sonra yaşlanmak, erkek veya kadın olmak sizlere kalmış…